Tego nie da się zrobić na nowym Windowsie. Wady i zalety wersji RT

Tego nie da się zrobić na nowym Windowsie. Wady i zalety wersji RT

Tego nie da się zrobić na nowym Windowsie. Wady i zalety wersji RT
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
22.10.2012 10:01, aktualizacja: 29.10.2012 10:52

Windows 8 pojawi się w dwóch głównych wersjach - x86 na pecety i laptopy oraz Windows RT przeznaczonej na architekturę ARM. Oba będą bardzo podobne ale są też pewne istotne różnice pomiędzy tymi systemami.

Surface oraz inne tablety wyposażone w system ze stajni Microsoftu pojawią się ostatecznie w dwóch wariantach. Z tą różnicą, że na wersję x8. przyjdzie nam czekać trochę dłużej. Czy warto? To zależy od tego, na czym wam zależy.

Tablety oparte na chipach ARM mają wiele zalet. Z pewnością należy do nich niższa cena, dłuższy czas działania na baterii oraz niższa waga. Ale tablety z systemem Windows RT będą miały także kilka wad w porównaniu do tabletów opartych na Windows 8.

Otwartość (a raczej jej brak)

Po pierwsze na Windows RT nie będzie można tak po prostu uruchomić programu z desktopa. Wszystkie aplikacje, które będzie można uruchomić na Windows RT, będzie trzeba ściągnąć najpierw z Microsoft Windows Store, więc mamy tutaj ten sam casus co w przypadku Apple. Z zasady nie jest to nic złego, ale należy o tym pamiętać decydując się na urządzenie z Windowsem RT.

Dopiero na tabletach z pełnym Windowsem 8. które pojawią się na rynku dopiero za trzy miesiące, będzie można uruchomić praktycznie każdy program, który działał pod zwykłym Windowsem.

Aplikacje

W związku z tym ograniczeniem Windowsa RT, wybór aplikacji również jest zawężony. Aktualnie w Windows Store znajduje się ponad 550. aplikacji, z czego 94 proc. jest kompatybilne z Windowsem RT. Nie jest to mała liczba, a w przyszłości ilość dostępnych aplikacji na pewno się zwiększy, nie znaczy to jednak, że od razu musicie znaleźć tam akurat to, czego potrzebujecie.

Do dużych zalet Windowsa RT należy na pewno to, że wraz z nim otrzymacie kopię Office 1. z Wordem, Excelem, PowerPointem, OneNote i synchronizacją plików ze SkyDrive.

Windows Media Player/Center

Jeśli korzystacie z Windows Media Center, będziecie musieli poczekać na tablet x8. – ponieważ Windows RT będzie posiadał wsparcia WMC. Nie znajdziecie w nim także Windows Media Player (nie wszyscy uznają to za wadę) ale inne aplikacje bez problemu poradzą sobie z odtwarzaniem multimediów.

Business

Windows Businessem stoi, dlatego użytkownicy korporacyjni powinni przyjrzeć się bliżej ograniczeniom Windowsa RT. Jeśli firma korzysta z Windows Active Directory, powinna poczekać z zakupem tabletu Microsoftu do czasu pojawienia się wersji z Windows 8. Tak jak w przypadku WMC, Windows RT nie wspiera Windows Active Directory.

W Windows RT nie znajdziecie także Outlooka, co nie jest wielkim problemem dla zwykłego użytkownika, ale dla dużej organizacji, która ma własne standardy, może to już być przeszkodą uniemożliwiającą zakup setek tabletów z Windowsem RT.

Czekać?

To zależy czego oczekujecie. Surface oraz inne tablety z Windowsem RT nie są tanimi zabawkami, warto wiedzieć jakie będą ich mocne i słabe strony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (381)