Technologie rodem z kosmosu

Technologie rodem z kosmosu
Źródło zdjęć: © ESA-J.Huart

19.01.2010 14:13, aktual.: 19.01.2010 14:32

Odkrywanie kosmosu przez ludzkość to potrzebne przedsięwzięcie, ale jednocześnie jest ono bardzo kosztowne. Argumentem wysuwanym przez wiele osób, przeciwnych wydawaniu miliardów dolarów lub euro na misje kosmiczne jest fakt, że na Ziemi jest ogromna liczba nie rozwiązanych problemów, a rządy "bawią się" w podróże na Księżyc. Czy rzeczywiście wydajemy miliardy na "zabawę w kosmonautów"?

Okazuje się, że dzięki organizacjom takim jak ESA (European Space Agency - Europejska Agencja Kosmiczna) lub NASA powstaje co roku dziesiątki wynalazków i nowych technologii, które szybko wkraczają w nasze codzienne życie. Wspomniane agencje, które otrzymują ogromne pieniądze na swoją działalność dbają o to, aby każda symboliczna "złotówka" (lub cent - jak kto woli) były jak najlepiej wykorzystane. W tym celu powołano zespoły ekspertów, którzy starają się znaleźć alternatywne zastosowanie dla technologii wynalezionych na potrzeby programów kosmicznych.

Obraz
© (fot. PAP/EPA - Walter Bieri)

Spośród niezliczonej ilości technologii i produktów, które zostały zaadoptowane do użytku codziennego wprost z rakiet lub skafandrów kosmicznych, staraliśmy się wybrać kilka najciekawszych. Najistotniejszym kryterium doboru "kosmicznych" wynalazków była ich ciekawa historia.

W naszej galerii opowiadamy historie dziesięciu wynalazków, z którymi każdy z nas może mieć na co dzień do czynienia. Wszystkie opisane przez nas urządzenia lub technologie mogłyby w ogóle nie powstać, gdyby nie badania kosmiczne. Zapraszamy więc do galerii, w której odkrywamy tajemnice powstania tak znanych wynalazków jak system GPS, ale również kilku innych, o których nawet nie mieliście pojęcia, że ich historia zaczęła się w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: New Scientist

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)