Talibowie mogą przejąć cenny skarb? Liczy ok. 2 tys. lat

Pojawiły się przypuszczenia, że talibowie mogą być zainteresowani cennym skarbem pochówku królewskiego z Tillia Tepe. To ponad 20 tys. artefaktów pochodzących z terenów Baktrii – starożytnej greckiej krainy położnej w północnym Afganistanie. Nie wiadomo, gdzie obecnie znajduje się skarb.

Złota korona z Tillya Tepe
Złota korona z Tillya Tepe
Źródło zdjęć: © Getty Images | Heritage Images
Adam Gaafar

24.09.2021 17:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość artefaktów zostało wykonanych ze złota. Skarb datowany na ponad 2 tys. lat został odnaleziony w 1978 r. nieopodal miasta Szeberghan. Przedmioty znajdowały się dotychczas w Muzeum Narodowym w Kabulu i były wystawione w pałacu prezydenckim. Według niedawnych doniesień, ich obecna lokalizacja nie jest znana. Pojawiły się nawet przypuszczenia, że skarb mógł zostać celowo ukryty przez badaczy w obawie, że dostanie się w ręce talibów.

Serwis Live Science zwraca uwagę, że jak dotąd nie było doniesień o świadomym niszczeniu artefaktów przez talibów, a ich przywódcy wydali oświadczenie, w którym zapewnili, że będą chronić stanowiska archeologiczne w kraju. Nie wiadomo jednak, czy nowi włodarze Afganistanu dotrzymają swoich obietnic.

Archeologowie twierdzą zresztą, że zagrożony jest nie tylko skarb z Tillia Tepe, ale w ogóle całe dziedzictwo historyczne w Afganistanie. Dość wspomnieć, że podczas rządów talibów w latach 1996-2001, zniszczono wiele buddyjskich artefaktów w Mes Aynak, datowanych na III-VI wiek. Według przekazów medialnych zniszczono m.in. dwa masywne posągi, używając dynamitu, rakiet i czołgów.

Sytuacja dziedzictwa kulturowego nie jest dobra, ponieważ w tej chwili nikt nie zajmuje się miejscami i pomnikami. Wszystkie stanowiska archeologiczne w Afganistanie są zagrożone – powiedział Khair Muhammad Khairzada, archeolog, który kierował wykopaliskami w Mes Aynak, cytowany przez Live Science.

Julio Bendezu-Sarmiento, który był dyrektorem Francuskiej Delegacji Archeologicznej w Afganistanie, przekazał z kolei, że według jego wiedzy talibowie odwiedzili niedawno Mes Aynak. Przyznał, że trudno stwierdzić jakie były bezpośrednie cele tej wizyty. Ekspert przypomniał, że w 2022 r. planowano zorganizować we Francji wystawę artefaktów z Afganistanu. Talibowie zdobyli jednak Kabul, zanim zabytki mogły zostać przetransportowane. 

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościarcheologianauka
Komentarze (34)