Takiego Słońca jeszcze nie widzieliście. Nagranie NASA zapiera dech w piersiach

Takiego Słońca jeszcze nie widzieliście. Nagranie NASA zapiera dech w piersiach

Takiego Słońca jeszcze nie widzieliście. Nagranie NASA zapiera dech w piersiach
Źródło zdjęć: © NASA
02.11.2015 17:17, aktualizacja: 03.11.2015 09:51

NASA opublikowała niezwykłe nagranie, powstałe jako połączenie zdjęć wykonanych przez satelitę Solar Dynamics Observatory. Możemy na nim zobaczyć aktywność Słońca tak wyraźnie jak nigdy wcześniej.

Powstanie nagrania, którego przyspieszony fragment możecie zobaczyć poniżej, wymagało setek godzin pracy zespołu specjalistów. Jak podaje NASA, na jedną minutę filmu przypadało około 10 godzin obróbki. Film powstał bowiem jako połączenie zdjęć, wykonywanych co 12 sekund przed satelitę Solar Dynamics Observatory. Fotografuje on słońce w 10 różnych długościach fali ultrafioletu, niewidocznej dla człowieka. Później w procesie obróbki każdej długości fali przypisywany jest kolor z widzialnego dla nas spektrum.

- Obraz w rozdzielczości ultra-high definition pokazuje nuklearny ogień naszej niosącej życie gwiazdy w intymnej szczegółowości, rzucając zupełnie nową perspektywę na nasz związek z potężnymi siłami Układu Słonecznego – można przeczytać w oświadczeniu, przygotowanym z tej okazji przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda NASA.

Solar Dynamics Observatory to krążący wokół Ziemi satelita, którego jedynym zadaniem jest ciągła obserwacja Słońca. Umieszczono go na orbicie geosynchronicznej, zapewniającej niemal ciągłą widoczność centralnej gwiazdy naszego układu. Satelita traci Słońce z widoku zaledwie dwa razu do roku na maksymalnie 72 minuty.

Nagranie, które widzicie u nas, to przyspieszona i skrócona wersja filmu udostępnionego przez NASA. Trwającą ponad 30 minut wersję w pełnej rozdzielczości znajdziecie pod tym adresem.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)