Taki sprzęt dostaną żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej
08.12.2016 11:28
Na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej MON przeznaczy, w ciągu 3 lat, 3,5 mld złotych. Pierwsze umowy na dostarczenie sprzętu dla nowo powstających jednostek zostały podpisane 7 grudnia. Według Antoniego Macierewicza żołnierze WOT dostaną najnowocześniejszy sprzęt, produkowany przede wszystkim w polskich zakładach. Zgodnie z planem do 2019 roku Obrona Terytorialna ma liczyć 53 tys. żołnierzy.
1000 dronów bojowych dla WOT w 2017
Już w 2017 roku Wojska Obrony Terytorialnej otrzymają tysiąc dronów bojowych Dragonfly produkowane przez Wojskowy Instytut Technologiczny we współpracy z zakładami Belma z Bydgoszczy i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2.
Dron Dragonfly to lekki (5 kg) bezzałogowiec pionowego startu i lądowanie, który może być przenoszony przez pojedynczego żołnierza. Wyposażony w głowicę bojową może pozostawać w powietrzu przez 15-20 minut i atakować cele oddalone o 10-15 km. Dron może rozwijać prędkość 54 km/h. Dragonfly może przenosić głowice odłamkowo-burzące GO-1 HE i GO-2HE, termobaryczne GTB-1FAE, lub odłamkowo-kumulacyjne GK-1 HEAT, zdolne przebić pancerz o grubości 150-200 mm. Dragofly to maszyna jednorazowego użytku, działa na zasadzie kamikaze.
Polski karabin MSBS 5,56 mm
Podstawowym uzbrojeniem żołnierzy WOT mają być karabiny MSBS 5,56 mm. Produkowany przez radomską fabrykę Łucznik, Modułowy System Broni Strzeleckiej, to w pełni polska konstrukcja stworzona we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Dzięki modułowej konstrukcji system umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni jak np. karabinu szturmowego z granatnikiem, karabinka ze skróconą lufą (np. do działań antyterrorystycznych w budynkach), karabinka maszynowego i karabinka o podwyższonej celności. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie tylko różne jednostki będą mogły dopasować układ do swoich potrzeb, ale także żołnierze, w obrębie jednej kompanii czy drużyny, będą mogli mieć broń przeznaczoną do różnych zadań. MSBS to sprzęt docelowy, na razie mamy karabinki Beryl, które sprawdziły się w wojskach operacyjnych – mówi gen. Wiesław Kukuła.
Amunicja: 5.56 x 45 mm NATO
Prędkość wylotowa: 890 m/s
Energia wylotowa: 1 600J
Zasada działania: odprowadzenie gazów przez boczny otwór w lufie
Rodzaj ognia: pojedynczy, ciągły
Szybkostrzelność teoretyczna: 700÷900 strz./min.
Zasięg: ~500 m
Długość z kolbą wysuniętą/złożoną: wersja klasyczna – 900/843 mm, wersja bull-pup – 675 mm
Długość lufy: 406 mm
Liczba i skok bruzd w lufie:6/178mm
Przyrządy celownicze: mechaniczne i optoelektroniczne przyłączane do szyny Picatinny
Masa broni bez magazynka: wersja klasyczna – 3650 g, wersja bull-pup – 3750 g
Pojemność magazynka: 30 lub 60 naboi
Celowniki i noktowizory dla Wojsk Obrony Terytorialnej
Przemysłowe Centrum Optyki dostarczy wyposażenie o wartości ponad 352 mln zł. Będą to strzeleckie celowniki termowizyjne, gogle noktowizyjne, noktowizory strzeleckie oraz lornetki noktowizyjne.
Pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakiet dla WOT
Wydatki na obronę terytorialną do roku 2019, kiedy ma ona liczyć 53 tys. żołnierzy, są przewidziane na 3,5 mld zł. Podczas pokazu sprzętu 7 grudnia w Zielonce, gdzie zostały podpisane pierwsze umowy, Antoni Macierewicz przypomniał, że WOT mają dysponować także przenośnymi wyrzutniami rakiet i pojazdami opancerzonymi. Pytany, czy chodzi o lekkie, czy cięższe pojazdy, odparł, że żołnierze WOT będą się poruszać "raczej w lekkich, a w ogóle to raczej na piechotę".