Trwa ładowanie...
d1ad272

Tak wygląda zderzenie hulajnogi elektrycznej z samochodem. Uważaj, jak jeździsz

Oto nagranie z testów zderzeniowych z udziałem hulajnogi elektrycznej. Przeprowadziła je niemiecka firma fka GmbH zajmująca się przeróżnymi analizami dotyczącymi świata motoryzacji. Prędkość zaledwie 25 km/h, a skutki? Zobaczcie sami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawdzili, jak bardzo niebezpieczny jest taki wypadek
Sprawdzili, jak bardzo niebezpieczny jest taki wypadek (Youtube.com)
d1ad272

Jakie zagrożenia niesie ze sobą jazda hulajnogami elektrycznymi? Jest ich całe mnóstwo. Począwszy od tego, że zdecydowana większość użytkowników nie korzysta nawet z kasków. A szczególnie entuzjaści hulajnóg wynajmowanych na minuty. Lecz to jedynie kropla w morzu wykroczeń i naruszeń podstawowych zasad bezpieczeństwa dokonywanych przez entuzjastów dwóch malutkich kółek.

Hulajnoga elektryczna - test zderzeniowy z samochodem

Oprócz tych najbardziej oczywistych zagrożeń, takich jak upadki związane z utrata równowagi czy kontroli nad pojazdem oraz wpadanie na pieszych, niestety hulajnogi mogą zderzyć się także z samochodami. Niedawno doszło do takiej sytuacji w Polsce. Mężczyzna wjechał na środek drogi na czerwonym świetle i został potrącony przez auto. Nie przeżył.

A tak wygląda test zderzeniowy, przygotowany przez niemiecką firmę. Do przeprowadzonego badania wykorzystano zwykłą hulajnogę z dociążeniem oraz manekina. Nagranie przedstawia trzy scenariusze, w których hulajnoga elektryczna prowadzona przez człowieka uderza w samochód pod różnymi kątami. Prędkość za każdym razem to około 25 km/h, czyli wedle przyjętych norm.

d1ad272

Zobacz też: Polacy nie radzą sobie z e-hulajnogami. Łamią przepisy na potęgę

Niestety Niemcy nie opisali dokładnych urazów człowieka w przypadku zderzenia. Prawdopodobne skutki wypadku można jednak sobie wyobrazić, obserwując ruchy ciała manekina. Obrażenia żeber, rąk, twarzy, wstrząśnienie mózgu czy złamania rąk to minimum. A w pierwszym scenariuszu nawet złamanie karku jest możliwe.

Hulajnogi elektryczne - zachowaj bezpieczeństwo

Zarówno producenci tych pojazdów elektrycznych jak i firmy oferujące tzw. "wynajem na minuty", notorycznie wspominają o kwestiach bezpieczeństwa. To bardzo ważne. Na warszawskich chodnikach i ulicach wciąż widać, jak użytkownicy hulajnóg elektrycznych naruszają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

O tym należy pamiętać podczas jazdy hulajnogą elektryczną:

  • Kask ochronny to podstawa
  • Nie wjeżdżaj na ulicę, szczególnie ruchliwą, wedle przepisów miejsce e-hulajnogi jest na chodniku
  • Zachowaj kulturę - szanuj pieszych i przewiduj ich ruch
  • Nie rozpędzaj się, dopóki nie poznasz pojazdu
  • Naucz się dobrze hamować - każda hulajnoga ma inny hamulec
  • Nie pędź, kontroluj swoją prędkość. Nie jesteś sam na świecie
  • Wybieraj miejsca przeznaczone do jazdy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ad272

Podziel się opinią

Share
d1ad272
d1ad272
Więcej tematów