Tak wygląda zderzenie hulajnogi elektrycznej z samochodem. Uważaj, jak jeździsz

Tak wygląda zderzenie hulajnogi elektrycznej z samochodem. Uważaj, jak jeździsz

Tak wygląda zderzenie hulajnogi elektrycznej z samochodem. Uważaj, jak jeździsz
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
20.10.2019 10:03, aktualizacja: 20.10.2019 12:29

Oto nagranie z testów zderzeniowych z udziałem hulajnogi elektrycznej. Przeprowadziła je niemiecka firma fka GmbH zajmująca się przeróżnymi analizami dotyczącymi świata motoryzacji. Prędkość zaledwie 25 km/h, a skutki? Zobaczcie sami.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą jazda hulajnogami elektrycznymi? Jest ich całe mnóstwo. Począwszy od tego, że zdecydowana większość użytkowników nie korzysta nawet z kasków. A szczególnie entuzjaści hulajnóg wynajmowanych na minuty. Lecz to jedynie kropla w morzu wykroczeń i naruszeń podstawowych zasad bezpieczeństwa dokonywanych przez entuzjastów dwóch malutkich kółek.

Hulajnoga elektryczna - test zderzeniowy z samochodem

Oprócz tych najbardziej oczywistych zagrożeń, takich jak upadki związane z utrata równowagi czy kontroli nad pojazdem oraz wpadanie na pieszych, niestety hulajnogi mogą zderzyć się także z samochodami. Niedawno doszło do takiej sytuacji w Polsce. Mężczyzna wjechał na środek drogi na czerwonym świetle i został potrącony przez auto. Nie przeżył.

A tak wygląda test zderzeniowy, przygotowany przez niemiecką firmę. Do przeprowadzonego badania wykorzystano zwykłą hulajnogę z dociążeniem oraz manekina. Nagranie przedstawia trzy scenariusze, w których hulajnoga elektryczna prowadzona przez człowieka uderza w samochód pod różnymi kątami. Prędkość za każdym razem to około 25 km/h, czyli wedle przyjętych norm.

Niestety Niemcy nie opisali dokładnych urazów człowieka w przypadku zderzenia. Prawdopodobne skutki wypadku można jednak sobie wyobrazić, obserwując ruchy ciała manekina. Obrażenia żeber, rąk, twarzy, wstrząśnienie mózgu czy złamania rąk to minimum. A w pierwszym scenariuszu nawet złamanie karku jest możliwe.

Hulajnogi elektryczne - zachowaj bezpieczeństwo

Zarówno producenci tych pojazdów elektrycznych jak i firmy oferujące tzw. "wynajem na minuty", notorycznie wspominają o kwestiach bezpieczeństwa. To bardzo ważne. Na warszawskich chodnikach i ulicach wciąż widać, jak użytkownicy hulajnóg elektrycznych naruszają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

O tym należy pamiętać podczas jazdy hulajnogą elektryczną:

  • Kask ochronny to podstawa
  • Nie wjeżdżaj na ulicę, szczególnie ruchliwą, wedle przepisów miejsce e-hulajnogi jest na chodniku
  • Zachowaj kulturę - szanuj pieszych i przewiduj ich ruch
  • Nie rozpędzaj się, dopóki nie poznasz pojazdu
  • Naucz się dobrze hamować - każda hulajnoga ma inny hamulec
  • Nie pędź, kontroluj swoją prędkość. Nie jesteś sam na świecie
  • Wybieraj miejsca przeznaczone do jazdy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)