Tak wygląda wnętrze huraganu. NASA pozwala nam wejść do środka

Naukowcy z NASA stale monitorują powstawanie i rozwój silnych zjawisk atmosferycznych na Ziemi. Jednym z kluczowych celów obserwacji jest badanie rozwoju huraganów, co pozwala między innymi na poznanie zagrożenia jakie za sobą niosą. To trudniejsze, niż może się wydawać.

Tak wygląda wnętrze huraganu. NASA pozwala nam wejść do środka
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

05.10.2018 | aktual.: 06.10.2018 07:23

Na dwa dni przed uderzeniem w Portoryko przez huragan Maria w 2017 roku, satelitarne obserwatorium NASA / JAXA Core Measurement Atrium opracowało trójwymiarowy obraz komórki burzowej. W tym czasie Maria była huraganem pierwszej kategorii. Trójwymiarowy obraz ujawnił procesy zachodzące w huraganie, które podsycają burzę do piątej kategorii w ciągu zaledwie 24 godzin.

Pierwszy raz w historii pokazana wizualizacja w 360 stopniach, która przenosi nas do wnętrza huraganu. Oglądamy ją dzięki danym z satelity opadowego, wyposażonego w zaawansowany radar, który mierzy zarówno wodę w postaci cieczy jak i lodu.

Jaskrawo kolorowe kropki pokazują gęstość opadów, gdzie zielony i żółty pokazują niskie zagęszczenie, a czerwony i fioletowy pokazują najwyższe. Na szczycie huraganu, temperatury są zimniejsze a niebieskie i fioletowe kropki pokazują lekkie i ciężkie zamarznięte opady. Kolorowe obszary poniżej kropek pokazują, ile deszczu pada na danej powierzchni.

W miarę postępu wizualizacji kropki zamieniają się w milimetry opadów na godzinę. Dokładna ilość opadów w tej burzy waha się od mniej niż 0,5 mm / godz. do ponad 150 mm / godz. Następnie wizualizacja przekształca te wartości opadów w elipsoidy, aby pokazać wyższe (szerokie, czerwone lub fioletowe) lub niższe (sferyczne, zielone lub żółte) wartości opadów deszczu i śniegu (kolory od fioletu do niebieskiego).

Oprócz nich, satelita może również mierzyć rozmiary niewielkich opadów atmosferycznych i ich rozkład w czasie burzy.

Analiza wielkości kropli i opadów zapewnia kluczową część równania w zrozumieniu intensywności huraganu. Czynniki takie jak temperatura, wilgotność, prędkość wiatru i chmury wpływają na wielkość cząsteczek opadu, co z kolei wpływa na ilość opadów deszczu i rozwój huraganu. Te zaawansowane pomiary satelitarne są kluczowe dla poprawnego przewidywania, w jaki sposób te potężne burze mogą się nasilić i gdzie mogą uderzyć.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)