Tak wygląda lądowanie samolotów szpiegowskich U‑2 z bliska [Wideo]

Pilot Amerykańskich Sił Powietrznych udostępnił na swoim koncie na Instagramie materiały pokazujące lądowanie szpiegowskich samolotów U-2. Kontrolowanie maszyn jest niezwykle trudne, co sprawia, że samo wideo może zmrozić krew w żyłach.

Lądowanie samolotu U-2
Lądowanie samolotu U-2
Źródło zdjęć: © Instagram

21.02.2021 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lockheed U-2 Dragon Lady to samoloty rozpoznawcze zbudowane dla CIA, ale używane również przez Amerykańskie Siły Powietrzne i NASA. Od zawsze piloci wspominali, że są to maszyny wymagające bardzo dużych umiejętności i niezwykle trudne do kontrolowanie w czasie lotu oraz lądowania. 

Nagranie udostępnione przez użytkownika Instagrama o pseudonimie Extreme Ross pokazują, jak wiele wysiłku wymaga prawidłowe wylądowanie tą potężną maszyną. 

- Myślę, że mogę wypowiedzieć się w imieniu każdego pilota U-2, kiedy powiem, że doświadczenie pierwszego startu z instruktorem to jedno z wydarzeń, które na zawsze zostanie w twojej pamięci. Później jest horror związany z pierwszym lądowaniem i jest to równie trudne dla początkujących, jak i dla instruktorów - opowiada w poście udostępnionym na Instagramie

- Bez względu na to, ile godzin latasz, nie da się doświadczenia z lotu Dragon Lady porównać z żadną inną maszyną. (...) Każdy lot sprawdza twoją wytrzymałość psychiczną i fizyczną - dodaje. 

Samoloty U-2 osiągają prędkość do 821 km/h i mogą lata na wysokości do 27 400 m. Rozpiętość skrzydeł przekracza 30 m, a długość maszyny - 19 m. Trudno się dziwić, że lądowanie na dwukołowej konfiguracji znacznie utrudnia manewrowanie samolotem. 

Komentarze (53)