Trwa ładowanie...
d36qvvi

Pierwszy taki lot w historii. U-2 był wysoko w powietrzu, gdy aktualizowano jego systemy

Samoloty wojskowe stale przechodzą aktualizację oprogramowania. Nigdy dotąd nie odbywało się to jednak w powietrzu. Po raz pierwszy w historii, Amerykanie zaktualizowali systemy samolotu U-2S Dragon Lady, który leciał wysoko nad ziemią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samoloty szpiegowski U-2
Samoloty szpiegowski U-2 (USAF)
d36qvvi

"Niesamowite" – komentuje amerykański The National Interest. I rzeczywiście tak jest. 22 września ośrodek badawczy U-2 Federal Laboratory przeprowadziło udaną i pierwszą w historii aktualizację systemu oprogramowania awioniki w locie. Aby tego dokonać, wykorzystano Kubernetes, otwartoźródłową platformę do zarządzania, automatyzacji i skalowania aplikacji kontenerowych.

Oprogramowanie samolotu U-2 Dragon Lady z 9. Skrzydła Zwiadowczego w Bazie Sił Powietrznych Beale, znajdujące się na czterech komputerach pokładowych, zostało zaktualizowane zdalnie z powierzchni. Umożliwiło to narzędzie Kubernetes, dzięki któremu nie obciążono bezpośrednio jednostek obliczeniowych zainstalowanych na pokładzie U-2. Całą pracą zajęły się urządzenia umieszczone na ziemi.

Oprogramowanie U-2 zaktualizowano podczas lotu, a to dopiero początek

„Udane połączenie starszego systemu komputerowego U-2 z nowoczesnym oprogramowaniem Kubernetes było kamieniem milowym w rozwoju konteneryzacji oprogramowania w istniejących systemach uzbrojenia Sił Powietrznych" - powiedział Nicolas Chaillan, dyrektor ds. Oprogramowania Sił Powietrznych USA.

d36qvvi

Zobacz też: Blackbird: najszybszy samolot świata. Gdy leciał, kadłub rozgrzewał się do 500 stopni Celsjusza

Amerykańskie wojska planują korzystać z rozwiązań chmurowych na pełną skalę. Mowa o Coud One, wewnętrznym systemie opartym na chmurze programu Sił Powietrznych oraz armii. Amerykanie mają przenieść około 800 aplikacji do jednego scentralizowanego systemu. Niewykluczone, że kiedyś całe oprogramowanie sterujące samolotami będzie znajdować się daleko od nich, na serwerach chmurowych.

Samolot szpiegowski U-2 – to żywa legenda

Lockheed U-2 Dragon Lady nie należy traktować, jak zwykłego samolotu. To amerykański samolot rozpoznawczy zbudowany na zamówienie CIA, użytkowany również przez USAF i NASA. Maszyna może wznieść się na pułap 27400 metrów. O samolocie U-2 świat usłyszał po zestrzeleniu maszyny pilotowanej przez Francisa Gary’ego Powersa w pobliżu Swierdłowska. Rosjanie potrzebowali do tego aż czternastu rakiet przeciwlotniczych S-75.

O tej historii U-2 przeczytasz więcej tutaj: Samolot szpiegowski U-2. Jak Chruszczow próbował dopaść Amerykanów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36qvvi

Podziel się opinią

Share
d36qvvi
d36qvvi
Więcej tematów