Tajwan znów zadrżał. 19 chińskich samolotów bojowych wleciało do strefy obrony przeciwlotniczej

Tajwan znów zadrżał. 19 chińskich samolotów bojowych wleciało do strefy obrony przeciwlotniczej

Tajwan znów zadrżał. 19 chińskich samolotów bojowych wleciało do strefy obrony przeciwlotniczej
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
06.09.2021 09:47

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że w niedzielę 5 września 19 samolotów wojskowych – w tym myśliwce i bombowce zdolne do przenoszenia głowic jądrowych – wkroczyło do tzw. strefy identyfikacji obrony powietrznej.

Tajwan już od pewnego czasu ma problem z chińskimi odrzutowcami bojowymi. Tajpej od ponad roku skarży się na powtarzające się misje chińskich sił powietrznych w pobliżu wyspy. Chiny postrzegają demokratyczny Tajwan jako separatystyczną prowincję. Tymczasem sam Tajwan uważa się za suwerenne państwo.

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że w niedzielnej misji chińskich sił powietrznych uczestniczyły cztery bombowce H-6, które mogą przenosić broń jądrową, a także samolot do zwalczania okrętów podwodnych – donosi BBC.

Ministerstwo obrony opublikowało mapę pokazującą trasę lotu na północny wschód od wyspy Pratas, leżącej bliżej chińskiego wybrzeża niż tajwańskiego. W odpowiedzi na wizytę chińskich samolotów ministerstwo zdecydowało się również rozmieścić systemy rakietowe i wysłać swoje samoloty bojowe.

Strefa identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) to obszar znajdujący się poza terytorium i krajową przestrzenią powietrzną danego państwa, ale na którym obce statki powietrzne są nadal identyfikowane, monitorowane i kontrolowane w interesie bezpieczeństwa narodowego.

Władze Tajwanu obawiają się, że siły zbrojne Chin mogą sparaliżować tajwańską obronę. Z racji na coraz częstsze pojawianie się chińskich myśliwców i bombowców w ich strefie identyfikacji obrony powietrznej ministerstwo ostrzega, że zagrożenie ze strony Chin stale rośnie.

28 samolotów Armii Ludowo-Wyzwoleńczej

Tajwan nie ma lekko już dobrych kilku miesięcy. W czerwcu tego roku Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu poinformowało, że 28 samolotów Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wleciało do tajwańskiej strefy powietrznej. Wśród nich zidentyfikowano myśliwce i bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Wszystkie jednostki latały w sześciu odrębnych grupach.

Tak wiele jednostek nigdy wcześniej nie wyruszyło jednocześnie. W odpowiedzi na chińskie działania Tajwan już wtedy nakazał przygotowanie systemów obrony powietrznej. Tajwan jeszcze w 2020 roku oskarżył Chiny o wykonywanie prawie 3000 manewrów powietrznych w ich strefie powietrznej. Pekin z kolei twierdził, że czerwcowy przelot był odpowiedzią na "zmowę pomiędzy Tajwanem a siłami zagranicznymi".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (310)