Tajemniczy wahadłowiec X‑37B poleci w kolejną misję. Tym razem podano nieco szczegółów

Tajemniczy wahadłowiec X-37B poleci w kolejną misję. Tym razem podano nieco szczegółów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

11.05.2020 10:30, aktual.: 11.05.2020 11:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

US Air Force zapowiedziały kolejną misję tajemniczego mini wahadłowca X-37B. Będzie to już szósta misja w kosmosie, ale po raz pierwszy USA zdecydowało się na podanie, chociaż części szczegółów.

X-37B jest jednym z dwóch mini-wahadłowców, którymi dysponuje USA. Każdy z nich ma długość 8,8 metra oraz rozpiętość skrzydeł - 4,6 metra. Standardowe wahadłowce mają ok. 37 metrów długości i 24 metry rozpiętości skrzydeł.

Pierwszy lot X-37B odbył się w kwietniu 2010 roku. Wahadłowiec przebywał w przestrzeni kosmicznej przez 224 dni. Kolejne misje były dłuższe - ostatnia trwała od 7 września 2017 roku do 27 października 2019 roku. Niewiele więcej wiadomo na temat tych misji, poza tym że pierwsze odbyły się z udziałem rakiety Atlas V, a ostatnia z Falcon 9.

Najbliższy start X-37B będzie miał miejsce 16 maja br. na pokładzie rakiety Atlas V. W ramach misji OTV-6 ma zostać przeprowadzone "więcej badań niż podczas którejkolwiek z wcześniejszych. Znajdą się wśród nich dwa eksperymenty NASA", poinformowała sekretarz US Air Force, Barbara Barrett.

Pierwszy eksperyment NASA ma dotyczyć zachowania się różnych materiałów w przestrzeni kosmicznej, drugi ma badać wpływ promieniowania kosmicznego na nasiona. Zdradzono również, że na zlecenie U.S. Naval Research Laboratory zostanie zbadana technologia zamiany energii słonecznej na energię mikrofalową i jej transfer na Ziemię.

Eksperci mają nadzieję, że ta technologia pozwoli satelitom na przekazywanie energii w dowolne miejsce na Ziemi lub do statków kosmicznych. Mogłoby to zrewolucjonizować wojsko, które nie musiałoby polegać na technologii fotowoltaicznej czy generatorach zużywających sporo paliwa.

W ramach misji OTV-6 zostanie wypuszczony niewielki satelita FalconSat-8, który będzie prowadzić eksperymenty na potrzeby U.S. Air Force Academy. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa cała misja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)