Tajemniczy wahadłowiec X‑37B poleci w kolejną misję. Tym razem podano nieco szczegółów

US Air Force zapowiedziały kolejną misję tajemniczego mini wahadłowca X-37B. Będzie to już szósta misja w kosmosie, ale po raz pierwszy USA zdecydowało się na podanie, chociaż części szczegółów.

Tajemniczy wahadłowiec X-37B poleci w kolejną misję. Tym razem podano nieco szczegółów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

X-37B jest jednym z dwóch mini-wahadłowców, którymi dysponuje USA. Każdy z nich ma długość 8,8 metra oraz rozpiętość skrzydeł - 4,6 metra. Standardowe wahadłowce mają ok. 37 metrów długości i 24 metry rozpiętości skrzydeł.

Pierwszy lot X-37B odbył się w kwietniu 2010 roku. Wahadłowiec przebywał w przestrzeni kosmicznej przez 224 dni. Kolejne misje były dłuższe - ostatnia trwała od 7 września 2017 roku do 27 października 2019 roku. Niewiele więcej wiadomo na temat tych misji, poza tym że pierwsze odbyły się z udziałem rakiety Atlas V, a ostatnia z Falcon 9.

Najbliższy start X-37B będzie miał miejsce 16 maja br. na pokładzie rakiety Atlas V. W ramach misji OTV-6 ma zostać przeprowadzone "więcej badań niż podczas którejkolwiek z wcześniejszych. Znajdą się wśród nich dwa eksperymenty NASA", poinformowała sekretarz US Air Force, Barbara Barrett.

Pierwszy eksperyment NASA ma dotyczyć zachowania się różnych materiałów w przestrzeni kosmicznej, drugi ma badać wpływ promieniowania kosmicznego na nasiona. Zdradzono również, że na zlecenie U.S. Naval Research Laboratory zostanie zbadana technologia zamiany energii słonecznej na energię mikrofalową i jej transfer na Ziemię.

Eksperci mają nadzieję, że ta technologia pozwoli satelitom na przekazywanie energii w dowolne miejsce na Ziemi lub do statków kosmicznych. Mogłoby to zrewolucjonizować wojsko, które nie musiałoby polegać na technologii fotowoltaicznej czy generatorach zużywających sporo paliwa.

W ramach misji OTV-6 zostanie wypuszczony niewielki satelita FalconSat-8, który będzie prowadzić eksperymenty na potrzeby U.S. Air Force Academy. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa cała misja.

wiadomościusamisja kosmiczna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)