Tajemniczy śmigłowiec na niebie. To nowa maszyna Rosjan

Mi-8AMTSh-VN
Mi-8AMTSh-VN
Źródło zdjęć: © Defence Blog
Norbert Garbarek

06.04.2024 09:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do sieci trafiło zdjęcie nowego śmigłowca Rosjan, który wykonywał misję nad obszarem w południowej części Rosji. Choć konstrukcja przypomina popularny Mi-8, w istocie jest to jego unowocześniona wersja. Mi-8AMTSh-VN, bo o nim mowa, służy przede wszystkim do wsparcia ogniowego jednostek lądowych – wyjaśnia Defence Blog.

Nowy śmigłowiec Mil Mi-8AMTSh-VN został zaprezentowany po raz pierwszy na pokazach uzbrojenia Army-2019, a jego testy w locie ogłoszono rok później, w 2020 r. Dostawy dziesięciu zamówionych egzemplarzy zapowiedziano zaś na kolejny rok. Mi-8AMTSh-VN miały trafić do wojsk najpóźniej w 2021 r. Rosjanie zapowiedzieli jednak ich włączenie do służby dopiero w 2023 r.

Od tego czasu najnowszy wariant popularnego Mi-8 nie był obserwowany nad Ukrainą. Nie pojawiał się też na zdjęciach z misji realizowanych nad Rosją, w związku z czym armia Federacji Rosyjskiej musiała korzystać z Mi-8AMTSh-VN bardzo rzadko lub wcale.

Najnowsze zdjęcie opublikowane przez kanał Voeniy Osvedomitely na Telegramie potwierdza natomiast, że Rosjanie mają już do dyspozycji nową broń, która wkrótce może pojawić się nad Ukrainą lub mieć zastosowanie w misjach związanych z konfliktem, jednak realizowanych nad terytorium Federacji Rosyjskiej, gdzie Mi-8AMTSh-VN będzie bezpieczniejszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ulepszona konstrukcja Rosjan, śmigłowiec Mi-8AMTSh-VN

Wspomniana wersja Mi-8 powstała z uwzględnieniem doświadczeń z konfliktu zbrojnego w Syrii. W najnowszym wariancie zadbano nie tylko o poprawę zdolności defensywnych, ale też ofensywnych. Oznacza to, że na kadłubie Mi-8AMTSh-VN znalazły się dwa boczne karabiny maszynowe kal. 12,7 mm oraz jeden z przodu konstrukcji. Ponadto na niewielkich skrzydłach znalazło się miejsce na 12 punktów do podwieszenia broni. Helikopter może bowiem przenosić różnego rodzaju rakiety kierowane i niekierowane, w tym przeciwpancerne AT-6, AT-9 lub rakiety powietrze-powietrze Igła (SA-18).

Za bezpieczeństwo 26-osobowej załogi odpowiada zaś pancerz wykonany ze stopu tytanu. Podłogę przedziału ładunkowego oraz boczne części Mi-8AMTSh-VN producent osłonił lekkim (zdejmowanym) opancerzeniem wykonanym z kevlaru. Dodatkowo na wyposażeniu nowego wariantu Mi-8 znalazł się m.in. cyfrowy autopilot. Portal Military Wiki zwraca też uwagę, że rosyjska konstrukcja jest przystosowana do prowadzenia działań w każdych warunkach pogodowych (w dzień i w nocy), co jest zasługą nowego radaru o dużym zasięgu wykrywania.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski