Tajemniczy projekt rządu USA. Samolot o nieznanym przeznaczeniu

Tajemniczy projekt rządu USA. Samolot o nieznanym przeznaczeniu

Tajemniczy projekt rządu USA. Samolot o nieznanym przeznaczeniu
Źródło zdjęć: © Scaled Composites
Arkadiusz Stando
09.04.2019 07:30

6 kwietnia na lotnisku należącym do US Navy pojawiła się tajemnicza maszyna. To stworzony przez Scaled Composites "Model 401". Eksperymentalny odrzutowiec o nieznanym przeznaczeniu jak widać trafił do wojskowych testów.

Na lotnisku Mojave Air And Space Port przyłapano "Model 401". Jest to drugi egzemplarz tego modelu. Maszynę zauważył Matt Hartman, fan i fotograf lotnictwa. Dzięki niemu udało się ujawnić kilka szczegółów dotyczących samolotu.

Pierwszy z samolotów (N401XP) otrzymał przydomek Phobos. Natomiast druga z maszyn (N401XD), zaobserwowana 6 kwietnia na lotnisku Mojave nazywa się Deimos. Obie te nazwy pochodzą z mitologii greckiej - to synowie boga wojny - Aresa.

I tu pojawiła się teoria, iż "Model 401" jest projektem nawiązującym do innej maszyny stworzonej przez firmę Scaled Composites. Na początku lat 90. powstał eksperymentalny samolot o nazwie Ares. Dziwnym trafem, na zdjęciach Matta Hartmana, mężczyzna stojący przy maszynie ma koszulkę z napisem "Son of Ares", czyli syn Aresa.

Prawdopodobnie "Model 401" rzeczywiście nawiązuje do ARESa. Ma bardzo podobne cechy konstrukcyjne, jest małym odrzutowcem i prawdopodobnie jego przeznaczeniem jest pole bitwy. Eksperci z TheDrive sugerują, że "Model 401" może w przyszłości otrzymać broń energetyczną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)