Tajemniczy obiekt obok chińskiego satelity. Budzi wątpliwości ekspertów

Tajemniczy obiekt obok chińskiego satelity. Budzi wątpliwości ekspertów

Siły Kosmiczne USA zauważyły tajemniczy obiekt obok chińskiego satelity
Siły Kosmiczne USA zauważyły tajemniczy obiekt obok chińskiego satelity
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | NASA
Karolina Modzelewska
07.11.2021 17:15, aktualizacja: 24.02.2022 16:08

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych wykryły tajemniczy obiekt obok chińskiego satelity Shijian-21, który został zaprojektowany w celu testowania nowych sposobów usuwania kosmicznych śmieci. Początkowo uważano, że jest to korpus rakiety, która pomagała umieścić satelitę na jego ostatecznej orbicie. Pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości w tej sprawie.

Jak donosi serwis Space News, Shijian-21, satelita opracowany przez Szanghajską Akademię Technologii Lotów Kosmicznych (SAST), został wystrzelony na geosynchroniczną orbitę transferową 23 października br. przez rakietę Long March 3B. Chińskie media państwowe informowały wówczas, że satelita przetestuje i zweryfikuje technologie pozwalające usuwać kosmiczne śmieci. Nie podano jednak więcej szczegółów.

Tajemniczy obiekt obok chińskiego satelity

Na początku listopada Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych wykryły i skatalogowały nowy obiekt znajdujący się obok chińskiego satelity. Oznaczono go jako 2021-094C. Eksperci podejrzewali, że jest on korpusem rakiety, a dokładniej mówiąc silnikiem rakietowym (ang. apogee kick motor – AKM), którego używa się podczas niektórych startów satelitów do zaokrąglania i obniżania nachylenia ich orbity transferowej i umieszczenia na orbicie geostacjonarnej. W ten sposób m.in. minimalizuje się ryzyko kolizji z innymi, aktywnymi satelitami.

Obiekt nie zachowuje się jednak jak typowy AKM i nadal znajduje się na orbicie geostacjonarnej obok Shijian-21 — zamiast manewrować, aby upewnić się, że chiński satelita nie zderzy się z innymi satelitami. Dziwna sytuacja rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo, czy obiekt rzeczywiście jest AKM, czy może ma związek z innym przedsięwzięciem Chińskiej Agencji Kosmicznej (która milczy na ten temat).

Pojawiające się wątpliwości mają związek z ostatnimi dążeniami największym mocarstw, w tym właśnie Chin oraz Rosji, do stworzenia technologii antysatelitarnych, które pozwalałyby na niszczenie satelitów wroga. Możliwość niszczenia tego typu obiektów mogłaby zapewnić wojsku danego kraju znaczną przewagę taktyczną. Ostatnio informowaliśmy o tym, że Chiny pochwaliły się opracowaniem broni, która niezauważenie niszczy satelity. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)