Chiny opracowały broń niszczącą satelity. Robi to niezauważenie

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Karolina Modzelewska

24.10.2021 19:11, aktual.: 24.02.2022 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół naukowców z Chin stworzył urządzenie, które wykorzystuje materiały wybuchowe do niszczenia wrogich satelitów, jak donosi The South China Morning Post. Broń nie pozostawia po sobie żadnych śladów, więc trudno ocenić czy uszkodzenie to awaria silnika, czy celowe działanie.

The South China Morning Post przekazał, że zespół chińskich naukowców wojskowych twierdzi, że zbudował i przetestował urządzenie, które może umieścić mały ładunek materiałów wybuchowych w dyszy silnika satelity i doprowadzić do jego uszkodzenia. Profesor Sun Yunzhong i jego współpracownicy z Politechniki Przemysłu Obronnego Hunan w Xiangtan poinformowali o swoim dokonaniu na łamach krajowego czasopisma naukowego "Electronic Technology & Software Engineering".

Chiny mogą posiadać nową broń

Według twórców materiał wybuchowy umieszczony w dyszy wybucha w kontrolowany sposób, dlatego nie powoduje rozerwania satelity na małe kawałki. Po detonacji pozostaje ona w nienaruszonym stanie. Uszkodzone jest tylko jej wnętrze, dlatego sytuację można pomylić z awarią silnika.

Chociaż nie jest jasne, w jaki sposób urządzenie będzie umieszczane w satelitach, jest to metoda, która może zastąpić broń w postaci laserów czy pociski, które łatwo wykryć. Tworzy to potencjalne źródło konfliktów między państwami, które posiadają aktywne satelity na orbicie. Tak naprawdę nie będzie wiadomo, czy uszkodzenie urządzenia jest celowe, czy to wynik samoistnej awarii.

Chiny stale powiększają arsenał broni antysatelitarnej, co budzi spore obawy Waszyngtonu. Amerykanie nie zamierzają pozostać obojętni. Rozpoczęli prace zmierzające do stworzenia własnej broni tego typu. Rosja również bada możliwości budowy własnej broni kosmicznej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (34)
Zobacz także