Tajemniczy kot-lis może być zupełnie nowym gatunkiem

Tajemniczy kot‑lis może być zupełnie nowym gatunkiem

Tajemniczy kot-lis może być zupełnie nowym gatunkiem
Źródło zdjęć: © Youtube.com/AFP
Bolesław Breczko
03.07.2019 07:37

"Ghjattuvolpe" – tak lokalni mieszkańcy nazywają zwierzę zamieszkujące Korsykę. Pomieszanie kota z lisem ma być według nich wyjątkowym i wcześniej nie opisanym gatunkiem. Teraz lokalną legendę potwierdzili naukowcy, a przynajmniej tak im się wydaje.

Grupa badaczy z francuskiego narodowego biura łowiectwa i dzikiej zwierzyny postanowiła sprawdzić ile prawdy jest w legendzie o ghjattuvolpe.

- Jesteśmy przekonani, że jest to wcześniej znany, ale nigdy nie opisany przez naukę gatunek dzikiego zwierzęcia – powiedział Pierre Benedetii z francuskiego biura w wywiadzie dla AFP.

Obraz
© Youtube.com/AFP

Przez lata zwierzę żyło tylko w legendach

Zwierzę przez lata było nieuchwytne i istniało głównie w opowieściach o atakowanych owcach i kozach. Ghjattuvolpe wzbudził zainteresowanie naukowców, gdy w 2008 roku jeden osobnik został znaleziony w drucie na kurczaki.

W 2012 badacze pozostawili w lasach Korsyki pułapki, które miały złapać sierść zwierzęcia. Została ona później przebadana pod kątem DNA.

Obraz
© Youtube.com/AFP

- Patrząc na kod genetyczny mogliśmy zobaczyć szczegóły odróżniające go od europejskiego dzikiego kota Felis silverstis silverstis – mówił Benedetti. – Jest mu bliżej do afrykańskiego kota leśnego Felis silvestris lybica, ale dokładny gatunek nie został jeszcze ustalony.

Przełom w poszukiwaniach

Od 2016 naukowcy złapali na kamerze 16 osobników, a 12 z nich założyli chipy śledzące ich wędrówki. Wśród nich był samiec o jednym złotym, a drugim brązowym oku, które prawdopodobnie jest pozostałością po walce z innym samcem.

Kot? Lis? Kotolis?

Ghjattuvolpe jest większy od udomowionych kotów, osiąga 90 cm długości, ma szeroko rozstawione uszy, krótkie wąsy, i długie zęby. Ma gęste futro chroniące go przed złą pogodą, a także przed pchłami i kleszczami. Ogon zwierzęcia jest gruby, prążkowany i czarny na końcu. To właśnie rozmiar i ogon miały zasugerować mieszkańcom, że zwierzę jest połączeniem kota i lisa, co w rzeczywistości jest niemożliwe.

Naukowcy nie są jeszcze zgodni, co do tego czy ghjattuvolpe jest nowym gatunkiem. Jedna z teorii zakłada, że może to być hybryda pomiędzy dwoma gatunkami kotowatych. Taki proces mógłby skutkować powstaniem nowego gatunku.

Źródło: Science Alert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)