Tajemnicze skały na Marsie. Nikt nie wie, skąd się tam wzięły
Naukowcy badają właśnie niezwykłe i tajemnicze wielkie skały, które znaleźli na Czerwonej Planecie. Tysiące obiektów dostrzeżono dzięki łazikowi Perseverance, który obserwuje krater Jezero na powierzchni Marsa od 2021 r.
– To bardzo niezwykłe skały i próbujemy dowiedzieć się, co się dzieje – mówi cytowana przez portal Space.com Candice Bedford z Purdue University i członkini zespołu naukowego Mars 2020. Mowa o tysiącach białych skał "dziwnie zaśmiecających marsjańską powierzchnię". Perseverance dostarczył bowiem w ostatnim czasie naukowcom zdjęcia ponad 4 tys. jasnych skał – każda z nich wielkości niewielkich kamieni.
Niektóre z widocznych na fotografiach skał, które naukowcy określają mianem "pływaków", są gładkie, a na ich powierzchni znajdują się wżery. Inne natomiast wyglądają na połączenie wielu warstw różnych materiałów. Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że "pływaki" są odwodnione – ponadto brakuje w nich pierwiastków, m.in. żelaza, wapnia, sodu i magnezu.
Tysiące białych skał na Marsie
Zespół naukowców zaznacza, że jest szczególnie zainteresowany pochodzeniem odkrytych skał w kraterze Jezero. Wynika to z faktu, iż dalsze badania przeprowadzone z udziałem "pływaków" mogą pomóc uczonym zdobyć cenną wiedzę dotyczącą przeszłości Czerwonej Planety. Oznacza to również, że zespół może ustalić, kiedy dokładnie woda zalała Jezero, który dziś jest wyschniętym obszarem na powierzchni Marsa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć na tę chwilę naukowcy nie mają pojęcia, skąd wzięły się tysiące białych skał na badanym przez nich obszarze, sugerują, że "pływaki" zostały w przeszłości "podgrzane i przekształcone w wyniku wpływu lawy lub uderzeń asteroid w innym miejscu na Marsie". W dalszej kolejności obiekty miały zostać zrzucone na dno krateru – zauważa Bedford. Niezależnie od tego, jak dokładnie przebiegał cały proces, uczona z zespołem podejrzewa, że pojawienie się białych skał miało miejsce "stosunkowo niedawno, biorąc pod uwagę historię geologiczną krateru Jezero".
Candice Bedford dodaje, że łazik Perseverance rozpoczął tej wiosny kolejną misję. Jej celem jest dotarcie do krawędzi wspomnianego krateru, aby objąć "wzrokiem" kamery dalekiego zasięgu więcej białych skał rozrzuconych w okolicach Jezero. Tajemnicze skały nie są jednak jedynym powodem, dla którego naukowcy kontynuują misję na Marsie. Chcą oni bowiem dotrzeć dalej – do miejsc, gdzie ich zdaniem istnieje "wyjątkowa geologia, jakiej nie odkryto jeszcze w dnie krateru". Mowa w tym miejscu m.in. o skałach powstałych jeszcze przed kraterem, które mogą zawierać zapisy dotyczące powstawania skorupy Marsa i jego klimatu. Niewykluczone, że nieodkryte jeszcze skały zawierają dowody biosygnatur, a więc ślady życia.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski