Tajemnicze niebieskie plamy na Marsie wyjaśnione

Tajemnicze niebieskie plamy na Marsie wyjaśnione
Źródło zdjęć: © ESA

02.06.2015 13:38, aktual.: 03.06.2015 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na zdjęciach powierzchni Marsa, wykonanych przez sondę Europejskiej Agencji Kosmicznej, zaobserwować można dość niecodziennie wyglądające niebieskie plamy. Ich pochodzenie wyjaśnili w oficjalnym oświadczeniu przedstawiciele ESA.

O wodzie na Marsie słyszymy już od dłuższego czasu. Naukowcy są przekonani, że znajduje się ona w formie stałej w czapach lodowych na północnym i południowym biegunie planety. Mają również przekonujące dowody na to, że przed miliardami lat jego powierzchnię pokrywał olbrzymi ocean (kliknij, aby przeczytać). Marsjański łazik znalazł jej ślady w skale. Ale woda w stanie ciekłym? Na powierzchni Czerwonej Planety? Nie, o niczym takim nie może być mowy.

- Na pierwszy rzut oka, zdjęcie wydaje się pokazywać coś niesamowitego w tym kraterze i jednym z jego sąsiadów na prawo: czy mamy tu do czynienia z niebieską, płynną wodą? Nie, to złudzenie optyczne wywołane w procesie przetwarzania obrazu. Łaty o niebieskim odcieniu, widoczne na nierównościach kraterów, to tak naprawdę ciemne osady, które nagromadziły się przez długi czas – można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu prasowym Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jak tłumaczy ESA, na Marsie czymś całkowicie powszechnym jest wiatr o prędkościach dochodzących nawet do 100 kilometrów na godzinę. Tworzy on burze piaskowe, trwające po kilka dni a nawet tygodni. Obejmują one bardzo duże obszary planety, a ich konsekwencją jest właśnie przenoszenie olbrzymich ilości materiału z jednego miejsca na drugie.

Zdjęcie o którym mowa wykonane zostało przez orbitującą Marsa sondę Mars Express, należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przedstawia ono rejon planety znany jako Arabia Terra. Charakteryzuje się on właśnie obecnością licznych kraterów o różnych rozmiarach i wieku. Największy krater widoczny na zdjęciu ma średnicę około 70 kilometrów.

Burze piaskowe i ich pozostałości są dowodem na to, jak duży wpływ na wygląd Marsa ma wiatr. Jego ciągłe działanie przez miliony lat doprowadziło do wyrównania i wygładzenia jego powierzchni.

- Tu na Ziemi jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wiatr z czasem kształtuje nasze środowisko, formując gładkie, wyrzeźbione skały i pomarszczone wydmy. W tym sensie Mars jest bardziej podobny do Ziemi, niż można by się spodziewać – można również przeczytać w oświadczeniu ESA.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)