Zagadkowe linie na terenie Rosji. Widać je nawet z kosmosu
Tajemnicze, proste linie o równej grubości zostały zauważone w rejonie Wołgogradu. Ich specyficzny wygląd przykuł uwagę astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którzy zrobili im zdjęcia. Pochodzenie i przeznaczenie tych geometrycznych formacji udało się wyjaśnić NASA.
10.04.2024 | aktual.: 10.04.2024 10:56
Historię zagadkowych linii, przecinających południową Rosję, przypomniał serwis Twoja Pogoda. Jak wyjaśnił, nietypowa formacja została zauważona przez astronautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kilka lat temu ich uwagę przykuło zdjęcie wykonane przez jednego z satelitów. Widać było na nim potrójne linie ułożone równolegle względem siebie. Astronauci postanowili, że przyjrzą się tej formacji bliżej, co pozwoli im ustalić, czym tak naprawdę jest. Na zrobionych przez nich zdjęciach było ją bardzo dobrze widać.
Tajemnicze linie w Rosji
Po dokładniejszym zbadaniu zagadkowe pasy okazały się ciągnącym się kilometrami, szerokim szpalerem drzew. Rośliny zostały celowo zasadzone w taki sposób przez człowieka, aby chronić uprawy przed erozją wiatrową. Jest to proces polegający na wywiewaniu drobnego materiału powierzchniowej warstwy gleby albo podłoża skalnego za sprawą działania wiatru, co prowadzi do ich niszczenia.
Proces jest szczególnie dotkliwy w przypadku terenów pozbawionych szaty roślinnej, dlatego rolnicy ingerują w krajobraz, sadząc drzewa i inne rośliny, aby chronić swoje uprawy przed negatywnym działaniem wiatru. Taki sposób manipulowania lokalną pogodą w rejonie Wołgogradu znany jest od lat. Wykorzystuje się go co najmniej od XVII wieku. Rolnicy, tworząc tego typu naturalne bariery i zwiększają ich skuteczność poprzez dodawanie kolejnych warstw drzew.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak ustaliła NASA, formacja widoczna z kosmosu ma imponujące wymiary. Jej długość sięga 14 kilometrów. Pojedyncze linie mają szerokość ok. 60 metrów, a całkowita szerokość "linii" chroniącej uprawy przed erozją wiatrową ma szerokość prawie 800 metrów. W niektórych miejscach linie są poprzecinane strumieniami, czy drogami, a pomiędzy nimi jest sporo miejsca na pola uprawne.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski