Tajemnicze kręgi w zbożu pod Toruniem. Niesamowite odkrycie naukowców

Tajemnicze kręgi w zbożu pod Toruniem. Niesamowite odkrycie naukowców
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0

26.11.2019 14:13, aktual.: 26.11.2019 16:42

W okolicy miejscowości Łysomice w powiecie kujawsko-pomorskim dokonano niezwykłego odkrycia. Dostrzeżono tam ogromne kręgi w zbożu, które według badaczy są śladami dawnej społeczności.

Odkrycia dokonali Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK i Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Stało się to podczas analizy zdjęć z Google Maps i Google Earth. Badacze tropili ślady dawnej działalności człowieka w rejonie Ziemi Chełmińskiej.

Znalezisko to kontury olbrzymich konstrukcji (nazwanych "rondelami" od ich kształtu) pochodzących sprzed 7 tys. lat, chronionych przez system rowów. Badacze określają to odkrycie mianem sensacyjnego.

Sensasycjne znalezisko

- Nasze odkrycie można śmiało określić sensacyjnym z tego względu, że rondele zlokalizowane są na wschód od linii Wisły. To najdalej wysunięte na północny-wschód konstrukcje tego typu w Europie. Nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia w tym rejonie – powiedział PAP Mateusz Sosnowski.

Tego rodzaju konstrukcje były domem dla pierwszych w Europie społeczności zajmujących się rolnictwem. Znalezisko mówi więc, że na terenie Ziemi Chełmińskiej znajdowało się najbardziej wysunięte na wschód miejsce tego rodzaju.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)