Tablet dla uczniów z procesorem ARM w cenie poniżej 100 dolarów

Tablet dla uczniów z procesorem ARM w cenie poniżej 100 dolarów
Źródło zdjęć: © Marvell

31.05.2010 15:41, aktual.: 31.05.2010 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja One Laptop per Child (OLPC) rozpoczęła współpracę z producentem chipów Marvell, aby jeszcze przed targami CES 2011 wspólnie stworzyć tani tablet do zastosowań edukacyjnych i wprowadzić go na rynek.

Organizacja One Laptop per Child (OLPC)
rozpoczęła współpracę z producentem chipów Marvell, aby jeszcze przed targami CES 2011 wspólnie stworzyć tani tablet do zastosowań edukacyjnych i wprowadzić go na rynek.

W tym tablecie, który w zasadniczej mierze odpowiada prototypowi referencyjnemu Moby firmy Marvell, zamiast procesora x86 znajduje się wysoko zintegrowany i ekonomiczny układ System-on-Chip z rdzeniem ARM z linii Marvell Armada 600. Rdzeń procesora ma pracować z częstotliwością 1 GHz i obsługiwać składnię poleceń ARM v7. tym samym chip osiągałby podobne rezultaty co Apple A4 z iPada albo Qualcomm Snapdragon, który jest stosowany np. w smartfonach takich jak Google Nexus One albo HTC Desire, a także netbooku ARM HP Compaq AirLife 100.

Obraz
© Prototyp tabletu Marvell Moby (fot. Marvell)

Tablet XO miałby kosztować około 9. dolarów albo jeszcze mniej – być może nawet 75 dolarów. Urządzenie nie będzie jednak sprzedawane osobom prywatnym, ponieważ organizacja OLPC podpisuje umowy tylko z władzami oświatowymi.

Przejście na procesory ARM szef organizacji OLPC Nicholas Negroponte zapowiedział już rok temu. Natomiast w marcu firma Marvell zaprezentowała prototyp urządzenia Moby. Pod względem poboru mocy tablet ma się zadowalać zaledwie jednym watem; w obecnie dystrybuowanych laptopach XO z procesorem AMD Geode ta wartość wynosi 5 watów. Armada 610 (PDF) wyróżnia się przy tym znacznie większą mocą obliczeniową i liczbą funkcji. Zintegrowany w tym układzie akcelerator wideo może nawet enkodować wideo w jakości 1080p, a dodatkowy chip Marvella służy do połączenia sieci WLAN 802.11n, zapewnienia łączności Bluetooth, odczytywania pozycji GPS oraz odbioru fal radiowych w paśmie UKF.

Według Negroponte nowe urządzenia mają zwiększyć radość dzieci z nauki. Wśród przykładowych zastosowań komputera Negroponte wyraźnie wymienia programy 3D, wideokonferencje (z udziałem zintegrowanej kamerki internetowej), a także korzystanie z materiałów multimedialnych dystrybuowanych w Internecie i bazujących na technologii Flash 10.

Na razie ani Marvell, ani sama OLPC nie wspomniały o przekątnej ekranu i typie wyświetlacza. Pod koniec 2009 roku organizacja OLPC zaprezentowała założenia, jakie powinien spełnić XO-3 – ma to być bardzo płaski tablet z ekranem dotykowym o rozmiarach 8,5x11 cala. Zastosowany w tym modelu, podobnie jak w XO-1, ekran to PixelQi, który funkcjonuje także bez podświetlenia. Urządzenie to pojawi się prawdopodobnie dopiero w 2012 roku. Wciąż aktualne są plany wprowadzenia XO-1.5 z procesorem VIA oraz XO-1.75 w formacie laptopa, ale wyposażonego również w układ SoC firmy ARM. Jak zapewniają twórcy projektu, system operacyjny OLPC/XO na bazie Linuksa i z interfejsem Sugar zostanie bez większych problemów przeniesiony na architekturę ARM.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)