Ta strata zaboli Putina. Ukraińcy śledzili każdy ruch ofiary
To dopiero trzecia strata broni tego typu u Rosjan od początku wojny w Ukrainie. System walki elektronicznej (EW) Swiet-KU, którego możliwości przypominamy, został po raz pierwszy zniszczony w 2022 r.
Obecnie nie wiadomo, jak wieloma egzemplarzami broni RB-636 Swiet-KU dysponuje armia Federacji Rosyjskiej. Wiadomo jednak, jak zauważa portal Defense Express, że pierwszą stratę systemu odnotowano w lutym 2022 r. Kolejny Swiet-KU został zniszczony w sierpniu br., teraz natomiast Ukraińcy mówią o trzecim egzemplarzu zestawu EW.
Ostatnio zniszczony Swiet-KU zidentyfikowano w obwodzie chersońskim. Ukraińcy śledzili drogę maszyny z powietrza – i kiedy wóz zajął bezpieczną pozycję, pojazd ostrzelano "prawdopodobnie systemem HIMARS" – czytamy. Atak okazał się skuteczny, a zniszczony RB-636 Swiet-KU uwieczniono na nagraniu.
Strata kolejnej broni do walki elektronicznej jest bolesna dla rosyjskiej armii przede wszystkim z uwagi na coraz częstsze wykorzystanie bezzałogowców w konflikcie. Systemy EW stanowią bowiem narzędzie będące odpowiedzią na ataki z powietrza (zarówno przeprowadzone z użyciem dronów, jak i rakiet). Ich działanie polega na zakłócaniu sygnału obiektów latających zbliżających się do chronionego obszaru, a w efekcie – unieruchamianiu zagrożenia lub przekierowania jego trajektorii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
RB-636 Swiet-KU. Kolejna strata Rosjan
Historia tej broni sięga jeszcze pierwszej dekady obecnego tysiąclecia. Właśnie wtedy rosyjskie Centrum Technologii Specjalnych opracowało system Swiet-WSG, który był stacjonarną wersją zaprojektowanego kilka lat później mobilnego systemu EW Swiet-KU. Ten drugi jest produkowany od 2012 r. i w tym samym roku został wcielony do armii.
Ten rosyjski system walki elektronicznej w pierwszych wersjach był osadzony na podwoziu ciężarówki KamAZ-4350, jednak w 2015 r. pokazano też zmodernizowany wariant na podwoziu Forda Transita (RB-636AM2).
Do obsługi Swiet-KU potrzebna jest załoga składająca się z trzech żołnierzy. Stanowisko operatora mieści się w kabinie, w przedniej części wozu, natomiast z tyłu konstrukcji znajduje się podnoszony maszt z anteną. Broń pracuje w częstotliwości 30-100 MHz, charakteryzując się dokładnością wyszukiwania źródła sygnału na poziomie ok. 5 st.
Swiet-KU wykorzystuje nawigację satelitarną, którą używa do określania własnego położenia, ale też identyfikowania położenia śledzonych sygnałów. Wszystkie zbierane przez RB-636 sygnały są przekazywane artylerzystom oraz lotnictwu. Dodatkową funkcją Swiet-KU jest też możliwość blokowania wybranych częstotliwości z zakresu GSM, CDMA2000 i UMTS.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski