Ta kamera nie potrzebuje baterii - zasila ją sam obraz

Ta kamera nie potrzebuje baterii - zasila ją sam obraz

Ta kamera nie potrzebuje baterii - zasila ją sam obraz
Źródło zdjęć: © Columbia University
17.04.2015 10:20

Powyższe nagranie, choć wygląda nieciekawie, jest pod pewnym względami rewolucyjne. Wykonano je bowiem prototypową kamerą, która do działania nie potrzebuje akumulatorów.

Innowacyjna kamera jest dziełem inżynierów z Columbia University School of Engineering and Applied Science, którzy doszli do wniosku, że zarówno ogniwa fotowoltaiczne jak i matryce światłoczułe działają na podobnej zasadzie - można więc spróbować połączyć je w jedno. Tak powstała eksperymentalna matryca światłoczuła, która może dynamicznie przełączać się pomiędzy zapisem obrazu a generowaniem elektryczności. Mówiąc prosto - kamerę zasila rejestrowane przez nią światło. Według twórców jest to pierwszy tego rodzaju wynalazek na świecie.

- W przeszłości proponowano już projekty matryc, które mogłyby generować energię - mówi prof. Shree K. Nayar, który przewodził zespołowi pracującemu nad urządzeniem. - Jednak nasz prototyp jest pierwszą demonstracją kamery wideo, która zasila się sama.

Po wystawieniu na światło poszczególne elementy matrycy przełączają się pomiędzy trybem zapisywania obrazu a trybem generowania elektryczności. Rozwiązanie to działa na tyle dobrze, że kamera jest w stanie rejestrować obraz o rozdzielczości 30 na 40 pikseli z częstotliwością jednej klatki na sekundę, generując jednocześnie wystarczającą ilość elektryczności, by podtrzymać swoje działanie.

Obraz
© (fot. Columbia University)

Choć na razie ich wynalazek jest dopiero prototypem, już teraz ma spory potencjał. Wystarczy wspomnieć o kamerach przemysłowych, które do działania nie potrzebowałyby dostępu do sieci elektrycznej czy jako dodatkowe źródło energii dla naszych gadżetów. Z tych powodów można spodziewać się, że wynalazkiem niebawem zainteresuje się ktoś, kto chciałby go upowszechnić.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Abonament na YouTube coraz bliżej

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)