Szybki mobilny internet to fikcja? Jak operatorzy komórkowi "naginają fakty"

Mapy zasięgu, którymi operatorzy komórkowi chwalą się na swoich stronach, mają mało wspólnego z rzeczywistością - donosi "Metro".

Szybki mobilny internet to fikcja? Jak operatorzy komórkowi "naginają fakty"
Źródło zdjęć: © James Thew - Fotolia.com

Operatorzy chwalą się powszechną dostępnością sieci na mapkach zasięgu, które zamieszczają na swoich stronach internetowych. Na nich trudno znaleźć tzw. "białe plamy" bez zasięgu. A jeśli takie są, obejmują najczęściej duże obszary leśne.

"Działanie sieci mobilnej uzależnione jest od bardzo wielu czynników, m.in. liczby użytkowników znajdujących się w zasięgu danego nadajnika, tego, czy znajdujemy się w samochodzie czy na świeżym powietrzu. Na siłę sygnału mogą mieć wpływ opady atmosferyczne czy nawet obecność liści na drzewach" - mówi Konrad Mróz z T-Mobile.

Ile warta jest mapa na stronie operatora? "Mapa przedstawia orientacyjny zasięg sieci. Ma charakter informacyjny i nie jest częścią umowy o świadczenie przez nas usług telekomunikacyjnych" - mówi Aleksandra Gieros-Brzezińska z Plusa.

Ewa Sankowska-Sieniek z sieci Play nie pozostawia złudzeń co do tego, że "białe plamy" znikną. Operatorzy często nie mają ekonomicznego uzasadnienia do inwestowania na obszarach słabo zurbanizowanych. Nowe inwestycje powstrzymują też sami mieszkańcy, którzy nie chcą mieszkać w pobliżu masztów telefonii komórkowych.

O ile więc mobilny dostęp do internetu może nam wiele ułatwić, to nie ma się co łudzić, że przyjdzie z pomocą w każdej możliwej sytuacji. Szczególnie podczas wyjazdów na łono natury lepiej jednak zdać się na nieco starsze, ale bardziej w takich wypadkach niezawodne rozwiązania. Czyli - zwykła komórka, papierowa mapa czy przewodnik, i przede wszystkim zdrowy rozsądek. Bo sieć nie zawsze przyjdzie na ratunek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (132)