Szybka czy pojemna? Jaką pamięć USB wybrać

Szybka czy pojemna? Jaką pamięć USB wybrać
Źródło zdjęć: © IDG.pl

03.03.2010 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojemność oraz szybkość dostępu do danych to podstawowe parametry świadczące o wartości przenośnej pamięci USB. Jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych cech, to w sprzedaży są już pendrive'y dorównujące, a nawet przewyższające zewnętrzne dyski HDD. Osoby ceniące z kolei krótki czas zapisu i odczytu danych już zacierają ręce na myśl o USB 3.0, jednak producenci urządzeń wspierających interfejs USB 2.0 nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Pod względem pojemności pamięci bezkonkurencyjny jest model pendrive'a z serii Data Traveler, produkowany przez firmę Kingston, a oferujący aż 25. GB miejsca. Urządzenie o oznaczeniu Data Traveler 300 wprowadzone zostało we wrześniu ubiegłym roku, a teraz doczekało się następcy.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Pendrive DataTraveler 31. to urządzenie o takiej samej pojemności i, podobnie jak poprzednik, wzbogacone jest o aplikację Password Traveler. Aplikacja jest odpowiedzialna za ochronę zapisanych na kluczu danych przed dostępem niepowołanych osób. Password Traveler tworzy strefę chronioną hasłem, która może stanowić maksymalnie 90 procent całej pojemności pendrive'a (ok. 230 GB).
Pamięć charakteryzuje się nieco wyższą szybkością zapisu i odczytu danych, niż model 300. Transfer dokumentów odbywa się z szybkością 25MB/s (odczyt) i 12MB/s (zapis). W starszej wersji było to odpowiednio 20 i 10 MB/s.
Poważną wadą klucza jest jego cena - DataTraveler 31. kosztuje ponad 2,7 tys. złotych, co znacząco obniża opłacalność zakupu tego urządzenia, przynajmniej dla przeciętnego użytkownika.
Urządzenie objęte jest 5-letnią gwarancją producenta.

Wycisnąć co się da z USB 2.0

Z kolei firma Corsair proponuje nową serię pamięci USB, które umożliwiają transfer danych z szybkością zbliżoną do maksymalnych możliwości oferowanych przez interfejs USB 2.0. Teoretyczna szybkość transferu danych w tym standardzie wynosi 60 MB/s.
Deklarowane przez producenta wartości zapisu danych w pendrive'ach z rodziny Flash Voyager GTR wynoszą do 2. MB/s, zaś szybkość odczytu dochodzi do 34 MB/s.
Pamięci będą dostępne w wersjach o pojemności 32. 64 i 128 GB. Ich ceny nie zostały ujawnione. Corsair oferuje na te pamięci 10-letnią gwarancję.
Strony producentów: Kingston, Corsair

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)