Szwedzki okręt szpiegowski SIGINT zwodowany w Gdyni

Szwedzki okręt szpiegowski SIGINT zwodowany w Gdyni

Szwedzki okręt szpiegowski SIGINT zwodowany w Gdyni
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Arkadiusz Stando
17.04.2019 13:20, aktualizacja: 20.04.2019 10:26

Stocznia Remontowa Nauta zakończyła kolejny etap budowy okrętu SIGINT dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Na terenie stoczni zostaną przeprowadzone prace wyposażeniowe oraz instalacyjne, następnie okręt przejdzie próby portowe i morskie. Po ich zakończeniu trafi do Stoczni Saab Kockums w Karlskronie, gdzie zostanie wyposażony w specjalistyczne systemy.

W ceremonii, która odbyło się na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni 17 kwietnia, wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) i firmy Saab oraz przedstawiciele Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, Szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych, Ambasady Szwecji oraz zaproszeni goście.

Palenie blach dla okrętu odbyło się w marcu 2018 roku, a trzy miesiące później położono stępkę. Nowy okręt ma długość 74 m i wyporność 2200 ton.
- Jesteśmy zadowoleni z kolejnego znaczącego kamienia milowego osiągniętego w ramach kontraktu na budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego, który trafi do floty Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej - powiedział Gunnar Wieslander, prezes Saab Kockums.

Obraz
© Materiały prasowe | Saab

- Wodowanie okrętu rozpoznania elektronicznego jest momentem szczególnym. Jest to dzień wieńczący zakończenie ważnego etapu budowy jednostki i pokazujący sens w podejmowanych działaniach stoczni. Okręt ten jest wizytówką wysokiej jakości i możliwości techniczno–produkcyjnych stoczni i naszych kooperantów - powiedział Adam Potrykus wiceprezes zarządu p.o. prezesa zarządu Stoczni Remontowej Nauta S.A.

Zobacz też: Rosyjski sprzęt wojskowy na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa

W 2017 roku Saab podpisał umowę ze Szwedzką Agencją Zamówień Obronnych (FMV) na zaprojektowanie i budowę okrętu SIGINT, który zastąpi będącą obecnie w służbie jednostkę HMS Orion. Następnie grupa zakontraktowała Stocznię Remontową Nauta z Grupy PGZ jako wykonawcę platformy, wodowania i wykonania pierwszych prób morskich platformy okrętu.

Współpraca przy budowie statku pomiędzy Saabem i Stocznią Remontową Nauta jest bezpośrednim wynikiem porozumienia zawartego pod koniec 2016 r. o ustanowieniu partnerstwa pomiędzy firmami Saab i PGZ w planowaniu i realizacji programów morskich. Kontradmirał Jens Nykvist, dowódca Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, ogłosił dziś, że nowy okręt SIGINT będzie nosić imię HMS Artemis.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)