Szwedzki okręt szpiegowski SIGINT zwodowany w Gdyni

Szwedzki okręt szpiegowski SIGINT zwodowany w Gdyni17.04.2019 13:20
Szwedzki okręt szpiegowski SIGINT zwodowany w Gdyni
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Stocznia Remontowa Nauta zakończyła kolejny etap budowy okrętu SIGINT dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Na terenie stoczni zostaną przeprowadzone prace wyposażeniowe oraz instalacyjne, następnie okręt przejdzie próby portowe i morskie. Po ich zakończeniu trafi do Stoczni Saab Kockums w Karlskronie, gdzie zostanie wyposażony w specjalistyczne systemy.

W ceremonii, która odbyło się na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni 17 kwietnia, wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) i firmy Saab oraz przedstawiciele Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, Szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych, Ambasady Szwecji oraz zaproszeni goście.

Palenie blach dla okrętu odbyło się w marcu 2018 roku, a trzy miesiące później położono stępkę. Nowy okręt ma długość 74 m i wyporność 2200 ton.
- Jesteśmy zadowoleni z kolejnego znaczącego kamienia milowego osiągniętego w ramach kontraktu na budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego, który trafi do floty Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej - powiedział Gunnar Wieslander, prezes Saab Kockums.

289803390475926522
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Saab

- Wodowanie okrętu rozpoznania elektronicznego jest momentem szczególnym. Jest to dzień wieńczący zakończenie ważnego etapu budowy jednostki i pokazujący sens w podejmowanych działaniach stoczni. Okręt ten jest wizytówką wysokiej jakości i możliwości techniczno–produkcyjnych stoczni i naszych kooperantów - powiedział Adam Potrykus wiceprezes zarządu p.o. prezesa zarządu Stoczni Remontowej Nauta S.A.

Zobacz też: Rosyjski sprzęt wojskowy na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa

W 2017 roku Saab podpisał umowę ze Szwedzką Agencją Zamówień Obronnych (FMV) na zaprojektowanie i budowę okrętu SIGINT, który zastąpi będącą obecnie w służbie jednostkę HMS Orion. Następnie grupa zakontraktowała Stocznię Remontową Nauta z Grupy PGZ jako wykonawcę platformy, wodowania i wykonania pierwszych prób morskich platformy okrętu.

Współpraca przy budowie statku pomiędzy Saabem i Stocznią Remontową Nauta jest bezpośrednim wynikiem porozumienia zawartego pod koniec 2016 r. o ustanowieniu partnerstwa pomiędzy firmami Saab i PGZ w planowaniu i realizacji programów morskich. Kontradmirał Jens Nykvist, dowódca Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, ogłosił dziś, że nowy okręt SIGINT będzie nosić imię HMS Artemis.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)