Szwecja się wznosi. Niespotykane wartości przyciągania grawitacyjnego

Naukowcy ze szwedzkiego Królewskiego Instytutu Technologicznego odkryli, że ziemia w regionie Fennoskandii wznosi się nawet o 1 cm rocznie. To efekt ustępowania lodowców z epoki lodowcowej. Badacze odkryli tam także fenomen grawitacyjny.

Najnowsze badania geologiczne.
Najnowsze badania geologiczne.
Źródło zdjęć: © Pixabay
Justyna Waliszewska

Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Szwecji opracowali nową metodę pomiaru postglacjalnego odbicia w Fennoskandii. Odkryli, że ziemia w tym regionie wznosi się nawet o 1 cm rocznie. Co sprawia, że tempo wzrastania w regionie jest niezwykle szybkie. Ich badania doprowadziły również do odkrycia, że gęstość lądu jest większa niż się spodziewali, a także, że przyciąganie grawitacyjne jest mocniejsze od prognozowanego. Spowodowane jest to ustępowania lodowców, które występowały tam już w epoce lodowcowej.

Nowa metoda pomiaru i fascynujące odkrycia

Zespół badawczy, w skład którego wchodzą Mohammad Bagherbandi i Lars Sjöberg, wprowadził nową technikę pomiarową. Łączy ona dane z satelitów, pomiary grawitacyjne oraz pozycjonowanie 3D z systemów GPS. Dzięki temu możliwe jest dokładniejsze przewidywanie zmian w polu grawitacyjnym Ziemi.

Jak podaje portal Scitech Daily, badania wykazały, że gęstość górnego płaszcza ziemskiego wynosi ok. 3,546 kg/m³, co jest nieco wyższą wartością niż w poprzednich badaniach. Bagherbandi podkreśla znaczenie danych satelitarnych w geodezji, nauce zajmującej się pomiarami kształtu Ziemi i jej pola grawitacyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odkrycie pomoże nam przygotować się na podnoszenie poziomu mórz

Odkrycie to pozwala lepiej zrozumieć proces powolnego odbicia ziemi po epoce lodowcowej. Bagherbandi zaznacza, że badania te są istotne nie tylko dla geodezji, ale także dla innych dziedzin, takich jak przygotowanie na podnoszący się poziom mórz czy badania nad klęskami żywiołowymi.

Podobne badania prowadzone są w USA, gdzie naukowcy analizują jeszcze większy obszar Ameryki Północnej, który również się wznosi. Zrozumienie tych zmian może pomóc w doskonaleniu narzędzi do badania geodynamiki Ziemi.

Justyna Waliszewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

wiadomościgeologianauka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)