Sztuczna inteligencja widzi oraz rozpoznaje człowieka przez ścianę. Nikt się przed nią nie ukryje

Wizja robotów widzących ludzi przez ściany budynków wydawała się tylko science-fiction. Tymczasem możemy zacząć się martwić, że scenariusz z niczym z filmu "Terminator" się spełni. Sztuczna inteligencja już potrafi widzieć przez ściany.

Sztuczna inteligencja widzi oraz rozpoznaje człowieka przez ścianę. Nikt się przed nią nie ukryje
Źródło zdjęć: © Youtube.com | MIT
Arkadiusz Stando

14.06.2018 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To już nie naciągane fantazje science-fiction. W ciągu ostatniej dekady zespół kierowany przez profesor Dinę Katabi z MIT's Computer Science and Arctificial Intelligence Laboratory (w skrócie CSAIL) pracował nad technologią widzenia przez ściany.

Ostatnich projekt zespołu nazwano "RF-Pose". Polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, do wykrywania ruchów nawet po drugiej stronie ściany. Wykorzystuje do tego urządzenia bezprzewodowe.

Naukowcy korzystają z sieci neuronowej do analizy sygnałów w pomieszczeniach. Sztuczna inteligencja wyczuwa, kiedy fale radiowe obijają się od ciał człowieka, a następnie odtwarzają jego sylwetkę. Potrafi doskonale odczytać ruchy osoby poruszającej się nawet za ścianą.

Według naukowców, "RF-Pose" może być stosowany do monitorowania osób chorych na np. Parkinsona, dystrofię mięśniową czy stwardnienie rozsiane. Twierdzą, że może pomóc lepiej zrozumieć postępy choroby, pozwalając na odpowiednie dostosowanie leków. W zespole MIT pracują również lekarze, którzy analizują możliwości wykorzystania SI w kierunku medycznym.

Oprócz medycyny, "RF-Pose" może stworzyć nową klasę gier wideo. Korzystając z niej, gracze mogliby poruszać się po domu, ale przenosić się do wirtualnej rzeczywistości, w której braliby udział w misjach np. ratowniczych. Na dobrą sprawę w świecie rzeczywistym, SI mogłaby znaleźć podobne rozwiązanie.

Najważniejsze w opracowanej technice jest to, że wykrywa nie tylko ruch. Korzystając z sygnałów bezprzewodowych, SI jest w stanie w 83 proc. zidentyfikować człowieka nawet w stuosobowym tłumie. Cóż, to przerasta chyba nawet możliwości technologii rozpoznawania twarzy, stosowanej już przez policję w Chinach.

Źródło: MIT

sztuczna inteligencjasiuczenie maszynowe
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także