Sztuczna inteligencja widzi oraz rozpoznaje człowieka przez ścianę. Nikt się przed nią nie ukryje

Sztuczna inteligencja widzi oraz rozpoznaje człowieka przez ścianę. Nikt się przed nią nie ukryje

Sztuczna inteligencja widzi oraz rozpoznaje człowieka przez ścianę. Nikt się przed nią nie ukryje
Źródło zdjęć: © Youtube.com | MIT
Arkadiusz Stando
14.06.2018 13:46

Wizja robotów widzących ludzi przez ściany budynków wydawała się tylko science-fiction. Tymczasem możemy zacząć się martwić, że scenariusz z niczym z filmu "Terminator" się spełni. Sztuczna inteligencja już potrafi widzieć przez ściany.

To już nie naciągane fantazje science-fiction. W ciągu ostatniej dekady zespół kierowany przez profesor Dinę Katabi z MIT's Computer Science and Arctificial Intelligence Laboratory (w skrócie CSAIL) pracował nad technologią widzenia przez ściany.

Ostatnich projekt zespołu nazwano "RF-Pose". Polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, do wykrywania ruchów nawet po drugiej stronie ściany. Wykorzystuje do tego urządzenia bezprzewodowe.

Naukowcy korzystają z sieci neuronowej do analizy sygnałów w pomieszczeniach. Sztuczna inteligencja wyczuwa, kiedy fale radiowe obijają się od ciał człowieka, a następnie odtwarzają jego sylwetkę. Potrafi doskonale odczytać ruchy osoby poruszającej się nawet za ścianą.

Według naukowców, "RF-Pose" może być stosowany do monitorowania osób chorych na np. Parkinsona, dystrofię mięśniową czy stwardnienie rozsiane. Twierdzą, że może pomóc lepiej zrozumieć postępy choroby, pozwalając na odpowiednie dostosowanie leków. W zespole MIT pracują również lekarze, którzy analizują możliwości wykorzystania SI w kierunku medycznym.

Oprócz medycyny, "RF-Pose" może stworzyć nową klasę gier wideo. Korzystając z niej, gracze mogliby poruszać się po domu, ale przenosić się do wirtualnej rzeczywistości, w której braliby udział w misjach np. ratowniczych. Na dobrą sprawę w świecie rzeczywistym, SI mogłaby znaleźć podobne rozwiązanie.

Najważniejsze w opracowanej technice jest to, że wykrywa nie tylko ruch. Korzystając z sygnałów bezprzewodowych, SI jest w stanie w 83 proc. zidentyfikować człowieka nawet w stuosobowym tłumie. Cóż, to przerasta chyba nawet możliwości technologii rozpoznawania twarzy, stosowanej już przez policję w Chinach.

Źródło: MIT

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)