Sztuczna inteligencja przewiduje zwycięzcę mundialu 2018. Wzięła pod uwagę coś więcej, niż tylko możliwości drużyn

Sztuczna inteligencja przewiduje zwycięzcę mundialu 2018. Wzięła pod uwagę coś więcej, niż tylko możliwości drużyn

Sztuczna inteligencja przewiduje zwycięzcę mundialu 2018. Wzięła pod uwagę coś więcej, niż tylko możliwości drużyn
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Materiały prasowe
Arkadiusz Stando
13.06.2018 11:40, aktualizacja: 14.06.2018 08:16

Naukowcy z niemieckich i belgijskich uniwersytetów korzystając z uczenia maszynowego, stworzyli symulację mundialu 2018. Przeprowadzili ją ponad 100 tys. razy. W ten sposób wyliczyli potencjalnego zwycięzcę.

Mundial 2018 rozpoczyna się w Rosji już w czwartek i będzie prawdopodobnie jedną z najbardziej oglądanych w historii imprez sportowych. Mistrzostwa świata w piłce nożnej zawsze budzą wiele emocji, a zwycięzca nigdy nie jest pewny. Naukowcy z MIT postanowili sprawdzić, co do powiedzenia w temacie mundialu ma sztuczna inteligencja.

Aktualnie bukmacherzy korzystają z usług profesjonalnych analityków, aby wyliczyc wynik mundialu. Poprzez obszerne bazy danych wyliczają prawdopodobieństwo wyników meczy. W ten sposób opracowują kursy, na wszystkie potencjalne wydarzenia. Według wielu bukmacherów, faworytem do wygrania mistrzostw świata jest Brazylia (16,6 proc.). Następnie Niemcy (12,8 proc.) i Hiszpania (12,5 proc). Może jednak istnieć lepszy sposób, na obliczenie zwycięzcy.

Przez ostatnie lata technologia uczenia maszynowego znajduje tysiące zastosowań. Znacznie przewyższa standardowe metody statystyczne stosowane przez człowieka. Po połączeniu wszystkich czynników, ranking mundialu okazał się trochę inny niż w przypadku wyliczeń bukmacherów. Metoda random forest wybrała Hiszpanię jako zwycięzcę, z prawdopodobieństwem 17,8 proc. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przez SI była struktura turnieju. Biorąc pod uwagę potencjalną drabinkę mundialu, Niemcy mają 58 proc. na dojście do ćwierćfinałów, a Hiszpania aż 73 proc.

Odpowiedź na wynik mundialu uzyskano dzięki pracy Andreasa Grolla na Uniwersytecie Technicznym w Dortmundzie w Niemczech i kilku jego kolegów. Wykorzystali oni metodę typu "random forest", która łączy konwencjonalną analitykę z możliwościami sztucznej inteligencji (uczenia maszynowego). Wykorzystano tą technikę, aby wytworzyć model każdego potencjalnego meczu mundialu, w którym wszystkie zespoły mają zagrać. Pod uwagę wzięto również czynniki ekonomiczne tj. PKB czy liczba ludności. Oprócz tego miejsce w rankingu FIFA, możliwości samych drużyn, średnik wiek zawodników, ich doświadczenie w lidze mistrzów itp.

Jeśli Niemcy i Hiszpania trafią na siebie podczas mundialu, to szanse będą niemal równe. Hiszpania ma jednak łączną szansę na zwycięstwo większe. SI wyliczyła stosunkowo wysoką szansę na odpadnięcie Niemiec w ćwierćfinałach. W przypadku łącznych 100 tys. symulacji, to Hiszpanie jednak byli zdecydowanym liderem. Chociaż często zdarzały się też wygrane Niemców.

Źródło: ArXiv

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)