ycipk-28sh3u

Sztuczna inteligencja przewiduje zwycięzcę mundialu 2018. Wzięła pod uwagę coś więcej, niż tylko możliwości drużyn

Naukowcy z niemieckich i belgijskich uniwersytetów korzystając z uczenia maszynowego, stworzyli symulację mundialu 2018. Przeprowadzili ją ponad 100 tys. razy. W ten sposób wyliczyli potencjalnego zwycięzcę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mundial według sztucznej inteligencji wygląda trochę inaczej niż według bukmacherów
Mundial według sztucznej inteligencji wygląda trochę inaczej niż według bukmacherów (Materiały prasowe, Fot: Materiały prasowe)
ycipk-28sh3u

Mundial 2018 rozpoczyna się w Rosji już w czwartek i będzie prawdopodobnie jedną z najbardziej oglądanych w historii imprez sportowych. Mistrzostwa świata w piłce nożnej zawsze budzą wiele emocji, a zwycięzca nigdy nie jest pewny. Naukowcy z MIT postanowili sprawdzić, co do powiedzenia w temacie mundialu ma sztuczna inteligencja.

Aktualnie bukmacherzy korzystają z usług profesjonalnych analityków, aby wyliczyc wynik mundialu. Poprzez obszerne bazy danych wyliczają prawdopodobieństwo wyników meczy. W ten sposób opracowują kursy, na wszystkie potencjalne wydarzenia. Według wielu bukmacherów, faworytem do wygrania mistrzostw świata jest Brazylia (16,6 proc.). Następnie Niemcy (12,8 proc.) i Hiszpania (12,5 proc). Może jednak istnieć lepszy sposób, na obliczenie zwycięzcy.

Zobacz też: Mundial 2018. Reprezentacja Polski w drodze do Rosji

ycipk-28sh3u

Przez ostatnie lata technologia uczenia maszynowego znajduje tysiące zastosowań. Znacznie przewyższa standardowe metody statystyczne stosowane przez człowieka. Po połączeniu wszystkich czynników, ranking mundialu okazał się trochę inny niż w przypadku wyliczeń bukmacherów. Metoda random forest wybrała Hiszpanię jako zwycięzcę, z prawdopodobieństwem 17,8 proc. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przez SI była struktura turnieju. Biorąc pod uwagę potencjalną drabinkę mundialu, Niemcy mają 58 proc. na dojście do ćwierćfinałów, a Hiszpania aż 73 proc.

Odpowiedź na wynik mundialu uzyskano dzięki pracy Andreasa Grolla na Uniwersytecie Technicznym w Dortmundzie w Niemczech i kilku jego kolegów. Wykorzystali oni metodę typu "random forest", która łączy konwencjonalną analitykę z możliwościami sztucznej inteligencji (uczenia maszynowego). Wykorzystano tą technikę, aby wytworzyć model każdego potencjalnego meczu mundialu, w którym wszystkie zespoły mają zagrać. Pod uwagę wzięto również czynniki ekonomiczne tj. PKB czy liczba ludności. Oprócz tego miejsce w rankingu FIFA, możliwości samych drużyn, średnik wiek zawodników, ich doświadczenie w lidze mistrzów itp.

Zobacz także: Mundial 2018: kontrowersje wokół Salaha. Kadyrow wykorzystał piłkarza do zbicia kapitału politycznego

Jeśli Niemcy i Hiszpania trafią na siebie podczas mundialu, to szanse będą niemal równe. Hiszpania ma jednak łączną szansę na zwycięstwo większe. SI wyliczyła stosunkowo wysoką szansę na odpadnięcie Niemiec w ćwierćfinałach. W przypadku łącznych 100 tys. symulacji, to Hiszpanie jednak byli zdecydowanym liderem. Chociaż często zdarzały się też wygrane Niemców.

ycipk-28sh3u

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: ArXiv

Polub WP Tech
ycipk-28sh3u
ycipk-28sh3u
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-28sh3u