Sztuczna inteligencja dorównała czterolatkowi!

Sztuczna inteligencja dorównała czterolatkowi!
Źródło zdjęć: © Rodrigo Galindo / sxc.hu

29.07.2013 11:27, aktual.: 29.07.2013 12:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Programowi dysponującemu sztuczną inteligencją, opracowanemu w Massachusetts Institute of Technology, udało się osiągnąć w teście inteligencji werbalnej wynik odpowiadający czteroletniemu dziecku - poinformował "New Scientist".

Programowi dysponującemu sztuczną inteligencją, opracowanemu w Massachusetts Institute of Technology, udało się osiągnąć w teście inteligencji werbalnej wynik odpowiadający czteroletniemu dziecku - poinformował "New Scientist".

Programy wyposażone w pewnym stopniu w sztuczną inteligencję, takie jak wyszukiwarki internetowe, również muszą analizować słowa. Jednak nie są one w stanie działać poprawnie, gdy dostaną do wykonania zadanie wykraczające poza ich obszar działania.

Catherine Havasi z MIT opracowała program, nazwany ConceptNet, który czerpie z bazy milionów stwierdzeń opisujących związki pomiędzy przedmiotami codziennego użytku. Przykładowo, w bazie znajduje się stwierdzenie: „lód może stopnieć”. „System zawiera takie informacje, które wszyscy znają, ale nikt ich nie zapisuje, ponieważ uczymy się ich bardzo wcześnie”. – tłumaczy Havasi.

ConceptNet został przetestowany przez dwóch naukowców z University of Illinois w Chicago. Testujący nie uczestniczyli w pracach nad projektem. Do sprawdzenia inteligencji programu użyto standardowego testu, którego używa się do badania inteligencji werbalnej dzieci. Pytania pogrupowane są w pięć kategorii, od bardzo prostych, np. "co to jest dom?”. do trudniejszych zagadek, na przykład „przezroczyste, prostokątne, można je otworzyć, co to jest?”.

Żeby odpowiedzieć na pytania testowe, ConceptNet wyszukuje w swojej bazie słów najbliżej związanych z zapytaniem. Przykładowo, postawiony przed problemem „jakie ubranie nosi się na głowie?”. wyszukałby słowa „ubranie” i „głowa”. Testujący stwierdzili, że program osiąga wyniki w zakresie posiadanych informacji, słownictwa oraz rozumienia słów na poziomie czteroletniego dziecka.

Havasi podkreśla, że test badał jedynie dosłowne rozumienie słów przez ConceptNet, pomijając zupełnie myślenie symboliczne i przestrzenne. Wersja testowana posiadała w swojej bazie około miliona stwierdzeń, na podstawie których program szukał wyników. Najnowsza wersja programu posiada takich stwierdzeń aż 1. milionów. Badacze uważają, że w połączeniu z poprawionymi algorytmami wyszukiwania pozwoli to osiągnąć poziom pięcio- lub nawet sześciolatka.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)