Sztuczna góra pomysłem na zmianę klimatu

Sztuczna góra pomysłem na zmianę klimatu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.05.2016 08:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten kraj kojarzy nam się z synonimem luksusu. Najwyższy budynek na świecie? Nie ma sprawy. Kryty stok narciarski pośrodku pustyni? Pestka. Największy kompleks sztucznych wysp? Bułka z masłem... Wkrótce Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczną budowę projektu, na który nie porwałoby się chyba żadne inne państwo na świecie.

Mimo tego, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z najbogatszych krajów świata, nie oznacza to, że nie borykają się z żadnymi problemami. Pustynny i płaski teren sprzyja suszy uniemożliwiając chociażby uprawę roślin. Jednak naukowcy opracowują już plan, który pomoże zmienić klimat - przynajmniej w części regionu.

Rozwiązaniem opisanego problemu ma być wybudowanie olbrzymiej, sztucznej góry, która swoją obecnością wpłynie na ruch powietrza generując tym samym chmury. Następnie naukowcy rozpoczną proces tzw. zasiewania chmur - poprzez rozpylenie odpowiednich substancji będą w stanie wywołać opady deszczu, które z kolei użyźnią ziemię.

Aktualnie projekt znajduje się w fazie planowania - naukowcy rozważają różne lokalizacje oraz kwestie technologiczne i finansowe. Nawet jeśli budowa sztucznej góry okaże się przewyższać budżet państwa, władze będą miały przynajmniej opracowany pomysł na to, jak zmienić klimat swojego kraju w odleglejszej przyszłości.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nazwa sieci Wi-Fi wywołała Panikę w samolocie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)