Szkodliwe powietrze. Nowe badanie nie pozostawia wątpliwości
Pierwsze ogólnoświatowe badania zanieczyszczeń powietrza wykazało, że tylko 0,001 proc. ludzkości oddycha powietrzem, w którym poziom PM2,5 nie przekracza norm WHO.
O tym, że zanieczyszczone powietrze ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Jednak najnowsze badania prowadzone na Uniwersytecie Monash wykazały, że jedynie na 0,18 proc. powierzchni Ziemi stężenie pyłu zawsze jest niższe niż określona przez WHO granica bezpieczeństwa. A czystym powietrzem oddycha zwykle tylko 0,001 proc. ludzkości.
Autorzy badań wskazują, że o ile w ciągu dwóch pierwszych dekad XXI wieku stężenie PM2,5 w powietrzu nad Europą i Ameryką Północną zmniejszyło się, to wzrosło nad Azją Południową, Australią, Nową Zelandią, Ameryką Południową i Karaibami. W tych regionach normy WHO przekraczane są średnio przez 70 proc. roku. Najgorzej jednak jest w Azji, gdzie poziom zanieczyszczeń jest przekraczany przez 90 proc. dni.
"Za pomocą metod maszynowego uczenia zintegrowaliśmy wiele danych meteorologicznych i geologicznych" - opowiadają naukowcy. "Braliśmy pod uwagę lata 2000-2019 i skupiliśmy się na miejscach, gdzie poziom PM2,5 przekraczał 15 µg/m3, czyli poziom bezpieczeństwa określony przez WHO. Trzeba dodać, że poziom ten budzi kontrowersje" - dodają.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Imperatory WP 2022 rozdane! Prezentujemy zwycięzców poszczególnych kategorii
Najniższe średnie roczne stężenia zanotowano zaś w Australii i Nowej Zelandii, Oceanii oraz Ameryce Południowej. Jak wiadomo, jakość powietrza w Polsce również nie jest najlepsza. IMGW zwraca uwagę, że warunki meteorologiczne mają znaczący wpływ na stężenie zanieczyszczeń powietrza. Dlatego jeśli chcecie sprawdzić, czy warto wychodzić z domu bez narażania swojego zdrowia na smog i zanieczyszczenia, możecie wypróbować aplikacje, które pomogą określić jakość powietrza.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech