Szkocja: niezwykły zabytek z XIV wieku ujrzał światło dzienne

Ancrum Old Bridge
Ancrum Old Bridge
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Historic Environment Scotland (HES)

03.11.2020 18:13, aktual.: 01.03.2022 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Szkocji, w rzece Teviot odnaleziono pozostałości Ancrum Old Bridge. Ten wyjątkowy zabytek datowany jest na połowę XIV wieku i jak dotąd to najstarszy naukowo datowany relikt mostu, jaki dotychczas odkryto w oryginalnym położeniu.

Ancrum Old Bridge spełniał w średniowieczu ważną rolę, ponieważ w czasie powodzi lub znacznego podniesienie się wód, mógł być jedynym bezpiecznym miejscem w okolicy, umożliwiającym przeprawę przez Tevoit. Jednocześnie łączył ze sobą miejscowości Hawick i Bewick. 

Ancrum Old Bridge został zbudowany w XIV wieku, za panowania Dawida II i Edwarda III. Najprawdopodobniej most stanowił również część Via Regia, czyli Drogi Wysokiej - traktu handlowego łączącego Hiszpanię i Rosję. Kevin Grant z Historic Environment Scotland (HES) przyznał, że odkrycie mostu to "jedno z najbardziej ekscytujących oraz najistotniejszych odkryć archeologicznych w Szkocji w ostatnich latach".

Co ciekawe, badaniem zabytku zajmuje się lokalna społeczność. Ancrum Old Bridge Project obejmuje m.in. badania historyczne, terenowe oraz dokumentację fotograficzną. Archeologowie sięgnęli również po technologię datowania radiowęglowego, by potwierdzić wiek mostu. 

Prowadzone przez dwa lata badania pozwoliły na odkrycie izbic i dębowych belek, które wspierały filary mostu łukowego. Naukowcy przyznają, że zbadany materiał zachował się w świetnym stanie, co pozwoliło na dokładną analizę, potwierdzającą, że most zbudowano w połowie XIV wieku. Odkrycie jest również istotne z tego względu, że w okolicy nie zachowało się wiele średniowiecznych zabytków. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)