Szef wywiadu USA uważa, że chińska stacja kosmiczna stanowi poważne zagrożenie
Z najnowszego raportu Dyrektora Wywiadu Narodowego wynika, że Chiny chcą zbudować groźną broń antysatelitarną, która może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Dzięki stacji kosmicznej Chińczycy zyskają korzyści militarne, ekonomiczne, a także prestiż.
Raport "Annual Threat Assessment of the US Intelligence Community”, wydany przez Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego" opisuje potencjalne zagrożenia, z którymi zmierzą się Stany Zjednoczone w niedalekiej przyszłości. Wśród nich znajduje się wątek podboju kosmosu przez Chińczyków.
Chiński podbój kosmosu
W treści dokumentu można przeczytać, że "Pekin stara się dorównać lub przewyższyć możliwości USA w kosmosie, aby uzyskać militarne, ekonomiczne i prestiżowe korzyści, jakie Waszyngton uzyskał dzięki przywództwu w kosmosie". Według Amerykanów to jeden ze sposobów, aby zagrozić bezpieczeństwu państwa. Zwłaszcza że, jak zaznaczają, Chiny dysponują zdolnościami w zakresie broni przeciwprzestrzennej, której celem jest atakowanie amerykańskich i sojuszniczych satelitów.
"[Armia Ludowo-Wyzwoleńcza] będzie nadal integrować usługi kosmiczne - takie jak rozpoznanie satelitarne i pozycjonowanie, nawigację i synchronizację (PNT) - oraz łączność satelitarną z uzbrojeniem i systemami dowodzenia i kontroli, aby osłabić przewagę informacyjną armii USA" – można przeczytać w raporcie.
Szczególny niepokój Amerykanów budzi wspomniana broń przeciwprzestrzenna, a dokładniej mówiąc broń antysatelitarna (ASAT), zdolna do niszczenia obiektów znajdujących się w kosmosie. USA uważa, że Chiny cały czas tworzą technologie, które pozwolą na przechwytywanie satelitów USA, bądź zakłócanie ich pracy przy użyciu specjalnych laserów znajdujących się na Ziemi (poprzez uszkodzenia wrażliwych kosmicznych czujników optycznych na satelitach LEO).
Raport jest kolejnym elementem działań ekspertów, które mają na celu uświadomienie władz USA, że konieczne jest przygotowanie właściwego systemu obrony kosmicznej. Zwłaszcza że niektórzy z nich uważają, że w obecny stanie infrastruktura satelitarna Stanów Zjednoczonych jest bardzo podatna na ataki ze strony innych państw.