Szef Apple odszedł

Szef Apple odszedł

Szef Apple odszedł
Źródło zdjęć: © CHIP
25.08.2011 10:46, aktualizacja: 25.08.2011 16:22

Dyrektor wykonawczy Apple Inc. Steve Jobs rezygnuje ze swej funkcji w trybie natychmiastowym - podał w środę zarząd firmy. Associated Press pisze, że powodem odejścia Jobsa jest choroba. Jego następcą zostanie dotychczasowy dyrektor operacyjny korporacji Tim Cook.

Zarząd informatycznego giganta nie podał powodów dymisji Jobsa, który był szefem i założycielem firmy. Agencje piszą jednak, że od stycznia tego roku przebywał on na bezterminowym zwolnieniu lekarskim, którego powodów nie podano do wiadomości publicznej, a przyczyną jego decyzji o odejściu jest choroba.

Obraz
© (fot. CHIP)

W liście do zarządu Apple Inc. Jobs napisał: "zawsze mówiłem, że jeśli nadejdzie dzień, w którym nie będę już mógł wykonywać swoich obowiązków (...) jako dyrektor wykonawczy (CEO) Apple, będę pierwszą osobą, która wam o tym powie. Niestety ten dzień nadszedł".

Jobs przeżył wcześniej raka trzustki i przeszczep wątroby.

Przed oficjalnym ogłoszeniem wiadomości obrót publiczny akcjami Apple został zawieszony. Po ujawnieniu decyzji twórcy firmy, jej akcje spadły o 5,3 proc.

Zgodnie z wyborem samego Jobsa, jego następcą zostanie dyrektor operacyjny korporacji Tim Cook. 55-letni, charyzmatyczny szef Apple przerwał swój medyczny urlop w marcu, by zaprezentować najnowszą wersję iPada i wziąć udział w obiedzie wydanym przez prezydenta USA Baracka Obamę dla liderów Doliny Krzemowej. Według AFP, były prezes zostanie przewodniczącym rady nadzorczej Apple. Jobs jest jednym z najsłynniejszych informatyków świata. Reuters nazywa go "ikoną" przemysłu informatycznego oraz legendą Krzemowej Doliny. Apple założył 1976 wraz ze swym kolegą Steve'em Wozniakiem. W 1985 odszedł z Apple; rok później kupił studio Pixar, obecnie jedną z najsłynniejszych na świecie firm produkujących komputerowo generowane filmy animowane. W 1996 roku Jobs wrócił do Apple i od 1997 do dziś był prezesem firmy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)