Szczęścia można się nauczyć. Wystarczy odpowiednio trenować

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, z których wynika, że szczęście da się osiągnąć przez naukę i trenowanie określonych zdolności. Zaprezentowano kilka rozwiązań, które pomogą m.in. zdobyć radość z życia oraz poprawić jakość snu.

spacer z psem pies
spacer z psem pies
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KLT

13.03.2024 | aktual.: 13.03.2024 14:42

Grupa badaczy z University of Bristol stworzyła specjalny kurs dla swoich studentów, zatytułowany "Science of Happiness" (nauka o szczęściu). Uczestnicy tego kursu mają okazję dowiedzieć się, co najnowsze badania naukowe mówią o osiąganiu szczęścia.

Stresujący tryb życia może wywoływać daleko idące negatywne skutki. Otaczające nas problemy mogą odbijać się na ogólnym poczuciu szczęścia, a także nieść za sobą negatywne skutki zdrowotne. Stres może przekładać się m.in. na pogorszenie apetytu czy gorszy sen. A to już w zależności od indywidualnego przypadku może rzutować na ogólny stan zdrowia. Naukowcy z Wielkiej Brytanii zaproponowali kilka rozwiązań, które poprawiają poziom szczęścia w życiu. Przygotowano specjalny kurs, który ma w tym pomóc.

Badacze zauważyli, że poziom szczęścia wśród studentów, którzy wzięli udział w tym kursie uruchomionym w 2018 roku, wzrósł o 10-15 proc. Jednak trwałą poprawę zauważyli tylko u tych osób, które zdecydowały się na stałe wprowadzić w swoje życie wiedzę zdobytą na kursie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczęście jak siłownia

Profesor Bruce Hood, autor tego projektu, opisany na łamach magazynu "Higher Education", porównuje to do treningu na siłowni.

- To tak jak z siłownią – nie możemy oczekiwać, że po jednych zajęciach będziemy na zawsze sprawni. Podobnie, jak w przypadku zdrowia fizycznego, musimy nieustannie pracować nad naszym zdrowiem psychicznym. Inaczej poprawa jest tylko czasowa - komentuje Bruce Hood.

Profesor Hood podkreśla, że samo ukończenie jakiegoś kursu, czy to będą zajęcia na siłowni, medytacyjne odosobnienie czy kurs na temat szczęścia, to dopiero początek. "Nasze badanie pokazuje, że zdobytą wiedzę trzeba wprowadzić w życie" - zaznacza.

Badacze zwracają uwagę na znaczenie pozytywnego podejścia do innych. Znaczna część kursu opiera się na interwencjach z zakresu psychologii pozytywnej, które odwracają uwagę od własnej osoby, przez pomaganie innym, spędzanie czasu z przyjaciółmi, wdzięczność i medytację.

Wiedza zdobyta na kursie pokazuje, że w osiąganiu szczęścia pomaga między innymi trening wdzięczności, prowadzenie dziennika, pomaganie innym, czy medytacja. Ekspert i jego zespół zwracają szczególną uwagę na inne prawidłowości.

Na przykład, rozmowa z obcymi ludźmi może przynieść szczęście, mimo że wiele osób ma opory przed takimi interakcjami. Media społecznościowe nie są szkodliwe dla wszystkich, ale mogą zaszkodzić tym, którzy szczególnie dbają o swoją reputację.

Samotność może szkodzić zdrowiu, osłabiając między innymi odporność, natomiast optymizm może przedłużać życie. Dawanie prezentów aktywuje w mózgu tzw. układ nagrody, co zwykle daje więcej radości, niż wydawanie pieniędzy na siebie.

Spacery w otoczeniu natury mogą wyciszać obszary mózgu związane z negatywnymi myślami, co może pomóc w walce z depresją.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)