Szczepionka na koronawirusa. Google walczy z dezinformacją

Szczepionka na koronawirusa. Google walczy z dezinformacją

Google
Google
Źródło zdjęć: © Getty Images | Chesnot
14.12.2020 10:03, aktualizacja: 02.03.2022 20:36

Google uruchomił nowe panele informacyjne w wynikach wyszukiwania, których celem jest przeciwdziałanie fałszywym twierdzeniom o szczepionkach na koronawirusa.

Niemal od początku pandemii, Google stara się być na bieżąco z najświeższymi informacjami na temat koronawirusa i być dla użytkowników rzetelnym źródłem informacji. W tym celu została wprowadzona m.in. funkcja pokazująca dane dotyczące aktualnych zakażeń czy podstronę, na której znajdziemy bieżące newsy ze sprawdzonych źródeł. 

Na YouTubie, należącym do Google’a zostały udostępnione pierwsze panele wiedzy na temat wirusa SARS-CoV-2 w marcu, które zostały obejrzane ok. 400 mld razy. Serwis zaktualizował również swój regulamin, by móc usuwać nagrania zawierające fałszywe informacje na temat, epidemii, szczepionek itp. 

Zwalczanie dezinformacji na temat pandemii jest bardzo trudne, o czym świadczą wciąż powracające teorie spiskowe. Jednak Google nie daje za wygraną i teraz chce ukrócić fałszywe informacje na temat szczepionek. W tym celu zostanie wprowadzony nowy panel, który umożliwi łatwy dostęp do potwierdzonych naukowo informacji. 

Gigant internetowy powiedział w poście na blogu, że nowa funkcja zostanie uruchomiona jako pierwsza w Wielkiej Brytanii, która rozpoczęła szczepienia przeciwko Covid-19 szczepionką opracowaną przez Pfizer i BioNTech. Nowy panel informacyjny pojawi się w pozostałych krajach, gdy w nich rozpoczną się szczepienia. 

Oprócz wprowadzenia nowych funkcji Google powiedział także, że przekaże 1,5 mln dolarów na sfinansowanie badań weryfikujących fakty i utworzenie centrum dla dziennikarzy, aby pomóc im uzyskać dostęp do "wiedzy naukowej i aktualności badawczych" dotyczących szczepionek.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)