Szczepienia na COVID-19. Rusza rejestracja online - jak się zapisać?
14.01.2021 09:20, aktual.: 03.03.2022 05:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Już 15 stycznia 2021 ruszają zapisy na szczepienia na COVID-19. Na razie program szczepień obejmuje tylko najstarszych, ale w najbliższych dniach kolejni pacjenci będą mogli się zgłaszać. Podpowiadamy, ja zapisać się na szczepienie online.
15 stycznia 2021 rusza kolejny etap Narodowego Programu Szczepień. Oznacza to, że osoby powyżej 80 roku życia będą mogły zapisać się na szczepienia na COVID-19. Niedługo pojawią się również formularze zgłoszeniowe dla kolejnych pacjentów. Wygodnie i bezpiecznie, bez wychodzenia z domu możemy zapisać się na szczepienie za pośrednictwem internetu. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Szczepienia na COVID-19 - terminy
Na początku przypomnimy najważniejsze terminy, związane ze szczepieniami na koronawirusa SARS-CoV-2.
- od 15 stycznia osoby powyżej 80 roku życia mogą zapisywać na konkretny termin szczepienia;
- od 15 stycznia rusza możliwość zapisania się na szczepienia dla wszystkich powyżej 18 roku życia, ale te osoby nie mogą rejestrować się na konkretny termin szczepienia;
- od 22 stycznia osoby powyżej 70 roku życia mogą zapisywać na konkretny termin szczepienia;
Przypominamy raz jeszcze, młodsze osoby również mogą zapisać się, tym samym zgłaszając chęć szczepienia. Jednak rejestracja na konkretny termin będzie możliwa, dopiero gdy szczepienia ruszą dla odpowiedniej grupy wiekowej danej osoby.
Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 roku.
Rejestracja online na szczepienia
Rejestracja na szczepienia za pośrednictwem internetu jest prosta, szybka i bezpieczna. Potrzebny będzie jedynie nr PESEL oraz profil zaufany. Poniżej krok po kroku, podpowiadamy, jak zapisać się na szczepienie.
- Na stronie pacjent.gov.pl i wybieramy e-Rejestracja na stronie głównej;
- następnie logujemy się do portalu za pomocą Profilu Zaufanego;
- dalej system podpowie nam 5 najbliższych dostępnych terminów szczepień, które mogą być wykonane w punktach blisko miejsca zamieszkania;
- jeżeli termin lub miejsce nie będą nam odpowiadać - możemy samodzielnie wybrać je z szerokiej listy dostępnych terminów oraz placówek, zaznaczając jaki okres lub placówki nam odpowiadają;
- po wybraniu terminu i miejsca potwierdzamy wybór;
- tuż po zakończeniu rejestracji otrzymamy SMS potwierdzający umówienie terminu szczepienia;
- SMS z przypomnieniem o wizycie przyjdzie na dzień przed planowanym szczepieniem.
Jak założyć profil zaufany?
Profil zaufany to elektroniczny podpis, dzięki któremu możemy składać wnioski, PIT czy korzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Aby założyć profil zaufany, możemy udać się do urzędu, jednak jest możliwość załatwienia wszystkim formalności online, bez wychodzenia z domu.
W tym celu należy zalogować się do swojego banku online i wybrać opcję założenia profilu zaufanego. Bank potwierdzi naszą tożsamość i w ciągu kilkunastu sekund możemy korzystać z profilu zaufanego oraz IKP, np. w celu rejestracji na szczepienie.
Pełną listę banków, w których można online założyć profil zaufany, znajdziecie na stronie Gov.pl, a jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące zakładania profilu zaufanego, to tutaj znajdziecie odpowiedzi na najczęstsze z nich.
Internetowe Konto Pacjenta - dlaczego warto?
Mając już założony profil zaufany, uzyskujemy także dostęp do IKP na stronie pacjent.gov.pl. Jest to miejsce, w którym łatwo sprawdzimy historię naszych skierowań oraz przyjmowanych leków, a także zyskamy łatwy dostęp do recept i skierowań.
Za pośrednictwem IKP możemy również zapisać się na szczepienie, jak również umówić na wizytę online. W łatwy sposób możemy również sprawdzić dostępność terminów u konkretnych specjalistów. Podsumowując, najważniejsze usługi, które działają z poziomu IKP to:
- e-recepta;
- e-skierowanie;
- e-zwolnienie;
- e-rejetracja
Jak jeszcze zarejestrować się na szczepienie?
Jeżeli nie mamy profilu zaufanego i nie chcemy rejestrować się na szczepienie przez internet, to mamy również inne możliwości. Wszystkie dostępne są w tym samych terminach i na tych samych zasadach, co rejestracja internetowa. Jak zarejestrować się na szczepienie na COVID-19?
- Dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989 (potrzebny będzie numer PESEL oraz telefon kontaktowy, można zapisać się samodzielnie lub poprosić bliską osobę);
- kontaktując się z wybranym punktem szczepień - pełną ich listę oraz bezpośredni kontakt do placówek znajdziecie pod tym adresem.