Szał niebezpiecznych zakupów online

Szał niebezpiecznych zakupów online
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

01.02.2012 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co prawda okres przedświątecznych zakupów oraz rekordowych zysków notowanych przez sklepy jest już za nami, klienci jednak nie próżnują.

Początek roku to okres noworocznych wyprzedaży. Co ciekawe, według statystyk przedstawionych przez serwis allegro.pl styczeń jest dla branży e-commerce lepszym miesiącem niż grudzień. Jest to związane z licznymi promocjami oferowanymi przez sklepy internetowe, a także z początkiem sezonu handlu nietrafionymi prezentami świątecznymi.

Jeżeli wzrasta zainteresowanie zakupami online, automatycznie uaktywniają się oszuści, którzy chcą się wzbogacić kosztem internautów. Z danych ujawnionych przez Komendę Główną Policji wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2011 r. doszło w Polsce do 6727 oszustw popełnionych w sieci.

- _ Zwolenników zakupów online jest coraz więcej. Dzieje się tak z kilku powodów - jednym z nich jest coraz większa popularność urządzeń mobilnych: smartfonów, tabletów czy netbooków. Teraz możemy wyszukiwać oferty i robić zakupy z dowolnego miejsca, o dowolnej porze. Powstaje też coraz więcej hot spotów, które umożliwiają nam swobodne przeglądanie stron internetowych. Niestety niewiele osób pamięta o tym, że podłączenie się do niezabezpieczonej sieci związane jest z licznymi zagrożeniami. Cyberprzestępcy mogą na przykład próbować przejąć naszą sesję w celu uzyskania dostępu do poufnych informacji, np. związanych z uwierzytelnieniem _ - mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager International Markets North w firmie Trend Micro. - _ Zagrożeń związanych z zakupami online jest wiele. Na szczęście internauci nie muszą być bezradni wobec działań cyberprzestępców _ - dodaje Filip Demianiuk.

Wygoda, szybki i bezproblemowy dostęp do atrakcyjnych ofert, liczne promocje - to tylko niektóre powody, dla których internauci decydują się na kupowanie online. Niezależnie od tego, czy korzystamy z ofert dostępnych na portalach aukcyjnych, w sklepach internetowych czy też uczestniczymy w zakupach grupowych, powinniśmy zachować czujność i skorzystać z rad udzielanych przez ekspertów.

Trend Micro publikuje poradnik oraz infografikę - zapoznanie się z tymi materiałami pomoże internautom w zabezpieczeniu się przed działaniami oszustów.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Tak wygląda Explorator Windows 8 - ma wstążkę"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także