System PROTEUS - nowa jakość w działaniach antyterrorystycznych i antykryzysowych

System PROTEUS - nowa jakość w działaniach antyterrorystycznych i antykryzysowych

System PROTEUS - nowa jakość w działaniach antyterrorystycznych i antykryzysowych
Źródło zdjęć: © projektproteus.pl
29.06.2009 12:58, aktualizacja: 29.06.2009 14:07

Rusza PROTEUS – współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego program budowy zrobotyzowanego systemu wspierającego działania służb ratowniczych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) poinformował o rozpoczęciu prac nad nowatorskim na skalę światową projektem PROTEUS. Jego celem jest stworzenie systemu, który będzie wspierał koordynację i prowadzenie akcji ratunkowych prowadzonych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne - w tym przez straż pożarną, policję, wojsko i jednostki antyterrorystyczne.

Obraz
© (fot. projektproteus.pl)

System pozwoli na właściwe rozpoznanie sytuacji, śledzenie jej rozwoju i podjęcie optymalnych działań ratowniczych. Pozwoli to ograniczyć rozmiary zdarzenia, zwiększyć skuteczność prowadzonych działań oraz bezpieczeństwo zarówno poszkodowanych, jak i samych ratowników.

Prace nad programem PROTEUS są prowadzone przez konsorcjum złożone z ośrodków i instytucji naukowo-badawczych pod kierownictwem PIAP, który jest pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia. Realizacja programu jest współfinansowana ze środków funduszu rozwoju regionalnego Unii Europejskiej w ramach „Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013”. Program będzie realizowany w latach 2009-2013. a jego wartość wyniesie około 68 mln PLN.

„PROTEUS jest jednym z najbardziej nowatorskich projektów na świecie. Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje tylko kilka czołowych ośrodków. Zarówno poszczególne elementy, jak i cały system muszą być na tyle skuteczne, niezawodne i elastyczne, by mogły zastąpić człowieka w najbardziej niebezpiecznych zdarzeniach: pożarach, katastrofach komunikacyjnych i budowlanych czy w sytuacji zagrożenia terrorystycznego”. – mówi Piotr Szynkarczyk, kierownik projektu Proteus, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. „To jedna z tych rzeczy, których lepiej nie musieć używać, ale które trzeba mieć”.

System opracowany w ramach projektu PROTEUS będzie składał się z kilku elementów, w tym z Mobilnego Centrum Dowodzenia (MCD), Mobilnego Centrum Operatorów Robotów (MCOR), trzech mobilnych robotów i Bezzałogowego Statku Latającego (BSL). Wszystkie elementy systemu będą wyposażone w spójny system łączności, co umożliwi ich współdziałanie na miejscu akcji nawet w przypadkach, gdy zostaną oddelegowane z różnych jednostek. Dzięki możliwości zestawienia na potrzeby konkretnej operacji różnych elementów systemu, każdorazowo będzie go można dostosować do charakteru zagrożenia oraz skali i rodzaju prowadzonych działań.

Wykorzystanie elementów sytemu PPROTEUS w akcjach ratowniczych znacznie zwiększy bezpieczeństwo osób biorących bezpośredni udział w akcji. W sytuacjach zagrożenia robot w zastępstwie człowieka rozpozna charakter zagrożenia i wykona szczególnie niebezpieczne czynności, takie jak podjęcie ładunku wybuchowego, którego nie da się rozbroić na miejscu, obserwację skażonego terenu, czy wejście na teren podmokły. Pozwoli to maksymalnie ograniczyć ryzyko podejmowane przez ludzi.

Obraz
© (fot. projektproteus.pl)

Podstawowe elementy systemu PROTEUS:

Mobilne Centrum Dowodzenia (MCD) - zbudowane na podwoziu samochodu ciężarowego centrum gromadzenia, przetwarzania i wymiany informacji przekazanych przez pozostałe elementy systemu (roboty, BSL).

Mobilne Centrum Operatorów Robotów (MCOR) - samochód pozwalający na szybki transport robotów w miejsce akcji i sterowanie nimi poprzez przenośne stanowiska operatorów.

Bezzałogowy statek latający (BSL) - wyposażony w kamery wizyjne i termowizyjne, przeznaczony do obserwacji miejsca akcji "z lotu ptaka".

Roboty mobilne

1. Mały robot mobilny (MRM) - zdalnie sterowany, mały i lekki robot przeznaczony do działań inspekcyjnych w trudno dostępnych miejscach. Wyposażony w kamery wizyjne i termowizyjne oraz innowacyjny układ napędowy pozwalający szybko i łatwo dostać się w miejsca, gdzie człowiekowi trudno się poruszać (np. tereny podmokłe).

2. Robot mobilny interwencyjny (RMI) - zdalnie sterowany robot o wadze do 10. kg przeznaczony do zadań rozpoznawczo-interwencyjnych w pomieszczeniach. Jego konstrukcja umożliwi poruszanie się po trudnym terenie oraz wspinanie się po schodach. RMI będzie wyposażony w czujniki wykrywające różne rodzaje zagrożeń, manipulator z wymiennymi szczękami, cztery kamery wizyjne oraz kamerę termowizyjną.

3. Robot mobilny o zwiększonej funkcjonalności (RMF) - zdalnie sterowany, bardzo wytrzymały robot przeznaczony do interwencji w trudnych warunkach, takich jak duże pomieszczenia lub w teren otwarty. RMF będzie mógł forsować przeszkody terenowe, będzie wyposażony w czujniki, kamery wizyjne i zestaw do prowadzenia negocjacji. Będzie mógł też podnosić przedmioty o znacznym ciężarze i obsługiwać narzędzia (np. nożyce do cięcia blachy).

Wszystkie elementy wchodzące w skład systemu PROTEUS będą mobilne, co umożliwi ich transportowanie i instalację w dowolnym miejscu w ciągu kilku godzin oraz dostosowanie parametrów systemu do specyfiki konkretnej akcji ratowniczej.

Prace nad projektem będą trwały w latach 2009-2013. Obecnie zostały zakończone konsultacje z przyszłymi użytkownikami systemu (m.in. ze strażą pożarną i policją), co pozwoliło zdefiniować funkcjonalność poszczególnych elementów systemu. W drugim etapie prac, który rozpocznie się w połowie roku, zostanie zaprojektowana architektura systemu.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.projektproteus.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)