System Patriot w Polsce. Jego elementy pojawią się jeszcze w tym roku
Wszystko przebiega szybciej, niż zakładano. Amerykanie powoli zaczynają już myśleć o drugim etapie programu.
Od wielu miesięcy borykamy się z opóźnieniami w przemyśle technologicznym, militarnym czy nawet rowerowym. Choć czas pandemii wpłynął nie tylko na nas, ale także na przemysł na całym świecie to program Patriot-Wisła wydaje się przeczyć temu co dzieje się wokół nas. Pierwsze zostaną dostarczone dwie wyrzutnie M903, które pochodzą z PGZ Huta Stalowa Wola.
Jak mówił dla serwisu radar.rp.pl Bartłomiej Zając prezes HSW. "Dla moich inżynierów budowa kompleksu startowego M903 to nie jest jakieś wyjątkowo trudne wyzwanie. Budujemy w firmie coraz bardziej złożoną broń artyleryjską. Jesteśmy w stanie i tym razem zagwarantować odpowiedni poziom jakości."
M903 ma 5,2 m długości, 2,78 m szerokości i 1,57 m wysokości w położeniu marszowym. Kompletny moduł jest zintegrowany ze specjalną naczepą wyposażoną w zasilający ją generator o mocy 15 kW.
Do końca tego roku lub na początku przyszłego koncern Raytheon Missiles & Defense przekaże USA pierwszą gotową baterię Patriot dla naszego kraju. "Dostawy drugiej baterii zostaną zrealizowane także przed terminem - w 2022 r. - i obejmą pozostałe wyrzutnie z HSW, a także komponenty wyprodukowane przez polski przemysł". - zapewniła Shawn Rantas dyrektor programu Patriot-Wisła w Raytheon Missiles & Defense.
Co ważne, zobowiązania w dostarczaniu elementów systemu nie są powiązane z negocjacjami dotyczącymi offsetu. Jak poinformował dziennik.pl, te rozmowy mające sfinalizować umowę trwają i jest w nie zaangażowany MON i PGZ. W pierwszej fazie Amerykanie mają dziewięciu polskich partnerów przemysłowych, którzy współpracują przy programie Patriot. Mowa tutaj nie tylko o badaniach rozwojowych i produkcji komponentów, ale przede wszystkim ta współpraca to duży transfer technologii.
Druga faza już jest w toku
"Mamy już wizję fazy drugiej, rozmawialiśmy o niej z przedstawicielami polskiego rządu i z przemysłem. Raytheon Missiles & Defense jest gotowa do współpracy z polskim rządem i przemysłem, by dostarczyć polskim siłom zbrojnym pełną zdolność do warstwowej obrony powietrznej w promieniu 360 stopni." - powiedziała dyrektor programu Patriot-Wisła.
Pojawiła się propozycja dostarczenia w drugiej fazie radarów LTAMDS o dookólnym polu obserwacji. Te sensory wybrane przez USA do przyszłej architektury obrony przeciwlotniczej aktualnie dostarczane są do Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Ważnym elementem drugiego etapu są także pociski SkyCeptor, które idealnie współpracują z radarami LTAMDS, są także dobrym uzupełnieniem do rakiet taktycznych PAC-3 MSE.