Sypiasz mniej niż po 8 godzin? To błąd, możesz zachorować

Sypiasz mniej niż po 8 godzin? To błąd, możesz zachorować
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Arkadiusz Stando

05.01.2018 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Teorii, ile należy spać, jest tyle ilu ludzi na Ziemi. Jedna z nich mówi, że jeśli śpisz mniej niż 8 godzin, to masz zdecydowanie większą szansę zachorować na depresję lub zaburzenia lękowe.

Sen krótszy od zalecanych ośmiu godzin, łączy się z odczuwaniem powtarzających się natrętnych myśli. Do takich obserwacji doszli naukowcy z Uniwersytetu w Binghamton oraz Uniwersytetu w Nowym Jorku.

Profesor psychologii Uniwersytetu Binghamton Meredith Coles i były student Jacob Nota ocenili czas i długość snu, u osób o umiarkowanych, do wysokich częstotliwości powtarzania się negatywnych myśli.

Uczestnikom badania pokazywano zdjęcia, które miały wywołać u nich reakcję emocjonalną. Naukowcy odkryli, że regularne zakłócenia snu są związane z trudnościami w odwróceniu uwagi od negatywnych myśli.

Badacze dalej przyglądają się swojemu odkryciu. Chcą ocenić, w jaki sposób czas i sen mogą przyczyniać się do rozwoju i podtrzymywania zaburzeń psychicznych. Jeśli ich teoria jest poprawna, to może pomóc w leczeniu lęków i depresji, poprzez zmianę cykli snu u pacjentów, do zdrowszej ilości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)