Syberyjski kot stracił łapki. Wszczepili mu bioniczne i znów może chodzić

Syberyjski kot stracił łapki. Wszczepili mu bioniczne i znów może chodzić
Źródło zdjęć: © facebook
Arkadiusz Stando

12.06.2019 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W styczniu temperatury spadły na Syberii spadły do -40 stopni Celsjusza. Niestety, nie wszystkie zwierzęta miały gdzie się ukryć. Jednym z nich był Ryzhik (rudy), który w wyniku odmrożenia stracił wszystkie łapki. Ludzie postanowili mu pomóc.

Rosyjscy weterynarze z miasta Tomsk postanowili pomóc rudemu, który stracił łapki w wyniku odmrożenia. Nie było innej możliwości. Łapy kota musiały zostać amputowane, aby mógł przeżyć. Wszystko przez szybko postępującą gangrenę.

Sztuczne protezy rąk i nóg już nie tylko dla ludzi. Lekarze wykorzystali technologię druku 3D do stworzenia protezy dla rudego kota. W efekcie otrzymał on cztery nowe tytanowe łapki i może znowu chodzić. Wiara w ludzkość przywrócona.

Jak powstały sztuczne łapy dla rudego?

Przed weterynarzami stanęło nie lada wyzwanie. Czegoś takiego jeszcze nikt nigdy nie robił, musieli więc "robić na ślepo". Lekarze zaczęli od tomografii komputerowej łap kota. Potrzebowali idealnie dopasować uchwyty protez, aby nie powodowały bólu podczas chodzenia.

Następnie za pomocą druku 3D stworzono dwie pary łap dla kota. Uchwyty zostały wykonane z elementów "gąbczastych" tak, aby nie prowadzić do dyskomfortu. Zahaczają one o tkankę kostną łap kota. Efekt takiego połączenia jest bardzo dobry, a na pewno zadowalający. Rudy znowu chodzi, a lekarze zapowiadają pomoc kolejnym zwierzętom.

Zobacz też wideo: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Wyjątkowa klinika, w której przeprowadzono operację, stara się opatentować swoją technikę. Chodzi o specjalistyczne mocowanie sztucznych kończyn nie tylko dla kotów, ale także dla ptaków. Lekarze pracują też nad sposobami odbudowy dziobów dla papug i kopyt dla bydła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także