Nadchodzi sztuczne oko. Powstał pierwszy prototyp

Nadchodzi sztuczne oko. Powstał pierwszy prototyp

Nadchodzi sztuczne oko. Powstał pierwszy prototyp
Źródło zdjęć: © University of Minnesota | McAlpine Group
Arkadiusz Stando
31.08.2018 13:26, aktualizacja: 02.09.2018 13:15

Rozwój technologii druku 3D pozwala na jego coraz szersze wykorzystanie. Naukowcy postawili właśnie wielki krok w kierunku rozwoju "bionicznej medycyny". Nowe rozwiązanie może przynieść nadzieje na przywrócenie wzroku wielu ludziom.

Inżynieria bioniczna jest przyszłością dla leczenia ludzkości. Łączy zasady działania organizmów i odtwarza ich syntetyczną wersję. Naukowcy z University of Minnesota stworzyli w ten sposób pierwsze sztuczne oko, które daje nadzieje na rozwój nowego rodzaju medycyny.

Zespól naukowców z Minnesoty intensywnie pracuje nad stworzeniem bionicznego oka. I nie jest to projekt celujący w bogaczy. Badacze chcą, aby ich oko było dostępne praktycznie dla każdego - stawiają na dostępność do masowej produkcji.

Pierwszy prototyp bionicznego oka wykorzystuje małą szklaną kulę o wielkości oka. Naniesiono na na nią atrament stworzony ze srebrnych cząstek, korzystając z drukarki 3D. Został on umieszczony tak, aby nie spłynął, a powoli zaschnął na szkle.

Następnie naukowcy wykorzystali półprzewodnikowe materiały polimerowe do drukowania fotodiod. Ich zadaniem jest przekształcanie światła w energię elektryczną. Produkcja takiego oka zajmuje zaledwie około godziny.

Naukowcom udało się osiągnąć konwersję światła słonecznego w energię na poziomie 25 proc. Co prawda, półprzewodniki mogą osiągać znacznie większe liczby, jednak w przypadku korzystania z druku 3D, to aktualnie maksimum.

Zespołem naukowców prowadził Michael McAlpine. On i jego grupa są znani z prób połączenia ze sobą elementów druku 3D, elektroniki i biologii w jednym projekcie. Kilka lat temu jako pierwsi wydrukowali bioniczne ucho, co przykuło uwagę całego świata.

Od tego czasu McAlpine wraz z zespołem rozpoczęli badania na wysoką skalę, w których rozwijali technikę drukowania sztucznych tkanek. Określili je jako "bioniczną skórę". Może ona pomóc osobom z problemami rdzenia kręgowego w celu odzyskania pełnej funkcjonalności układu nerwowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)