Nadchodzi sztuczne oko. Powstał pierwszy prototyp

Nadchodzi sztuczne oko. Powstał pierwszy prototyp
Źródło zdjęć: © University of Minnesota | McAlpine Group
Arkadiusz Stando

31.08.2018 13:26, aktual.: 02.09.2018 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozwój technologii druku 3D pozwala na jego coraz szersze wykorzystanie. Naukowcy postawili właśnie wielki krok w kierunku rozwoju "bionicznej medycyny". Nowe rozwiązanie może przynieść nadzieje na przywrócenie wzroku wielu ludziom.

Inżynieria bioniczna jest przyszłością dla leczenia ludzkości. Łączy zasady działania organizmów i odtwarza ich syntetyczną wersję. Naukowcy z University of Minnesota stworzyli w ten sposób pierwsze sztuczne oko, które daje nadzieje na rozwój nowego rodzaju medycyny.

Zespól naukowców z Minnesoty intensywnie pracuje nad stworzeniem bionicznego oka. I nie jest to projekt celujący w bogaczy. Badacze chcą, aby ich oko było dostępne praktycznie dla każdego - stawiają na dostępność do masowej produkcji.

Pierwszy prototyp bionicznego oka wykorzystuje małą szklaną kulę o wielkości oka. Naniesiono na na nią atrament stworzony ze srebrnych cząstek, korzystając z drukarki 3D. Został on umieszczony tak, aby nie spłynął, a powoli zaschnął na szkle.

Następnie naukowcy wykorzystali półprzewodnikowe materiały polimerowe do drukowania fotodiod. Ich zadaniem jest przekształcanie światła w energię elektryczną. Produkcja takiego oka zajmuje zaledwie około godziny.

Naukowcom udało się osiągnąć konwersję światła słonecznego w energię na poziomie 25 proc. Co prawda, półprzewodniki mogą osiągać znacznie większe liczby, jednak w przypadku korzystania z druku 3D, to aktualnie maksimum.

Zespołem naukowców prowadził Michael McAlpine. On i jego grupa są znani z prób połączenia ze sobą elementów druku 3D, elektroniki i biologii w jednym projekcie. Kilka lat temu jako pierwsi wydrukowali bioniczne ucho, co przykuło uwagę całego świata.

Od tego czasu McAlpine wraz z zespołem rozpoczęli badania na wysoką skalę, w których rozwijali technikę drukowania sztucznych tkanek. Określili je jako "bioniczną skórę". Może ona pomóc osobom z problemami rdzenia kręgowego w celu odzyskania pełnej funkcjonalności układu nerwowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także