Święto Niepodległości 11 listopada. Od tego dnia bez wiz do USA

Święto Niepodległości 11 listopada. Od tego dnia bez wiz do USA
Źródło zdjęć: © East News | Jan Bielecki/East News
Karolina Modzelewska

06.11.2019 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że od 11 listopada polecimy do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Polska została przyjęta do programu Visa Waiver Program. Duda dziękował Trumpowi i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

W trakcie konferencji, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda i Georgette Mosbacher ogłosili, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego.

Bez wizy do USA

- Pani ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego i że bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni – powiedział Andrzej Duda.

11 listopada: Rusza program bezwizowy

Polska dołączyła do programu bezwizowego (Visa Waiver Program), ponieważ pierwszy raz w historii spełniliśmy wymóg w postaci odsetka odmów w procesie wizowym poniżej 3%.

Program VWP uruchomiono w 1986 roku. Obecnie obejmuje 38 państw. Spośród nich 23 to kraje UE. Do VWP wciąż nie należą Bułgaria, Chorwacja, Cypr oraz Rumunia.

Ambasada USA przygotowała krótki filmik, na którym szczegółowo wyjaśnia, jak będzie wyglądało podróżowanie do USA po wprowadzeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.

Wynika z niego, że osoby posiadające ważną wizę B1 lub B2 mogą jechać do USA na jej podstawie. Pozostałe osoby muszą ubiegać się o elektroniczną autoryzację ESTA. Jej koszt wyniesie około 14 dolarów. Dokument będzie uprawniał do wielokrotnych podróży do USA w okresie 2 lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)