Trwa ładowanie...
d3etwc3

Andrzej Duda i Donald Trump w Nowym Jorku porozumieli się co do obecności armii USA w Polsce

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali umowę o zwiększeniu współpracy wojskowej. Do Polski ma przybyć jeszcze więcej amerykańskich żołnierzy. Padły też słowa o wizach dla Polaków do USA. W przyszłym roku mają zniknąć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda i Donald Trump spotkali się w Nowym Jorku
Andrzej Duda i Donald Trump spotkali się w Nowym Jorku (Getty Images)
d3etwc3

Polska i USA uzgodniły lokalizacje dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce - mówi deklaracja podpisana przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa w Nowym Jorku we wtorek 24 września 2019. Wśród lokalizacji są m.in. Wrocław, Łask (znajduje się tam lotnisko polskich F-16) i Lubliniec (stacjonuje tam Pierwszy Pułk Komandosów). W Polsce ma pojawić się też pancerna brygadowa grupa bojowa.

Zobacz też: NATO w Polsce. Widzieliśmy uzbrojenie, które broni naszej wschodniej granicy

Deklaracja potwierdza umową z czerwca br. o wysłaniu do Polski 4,5 amerykańskich żołnierzy i pracowników wojska oraz zapowiada wysłanie kolejnego tysiąca. Główną siedzibą Centrum Szkolenia Bojowego będzie poligon w Drawsku Pomorskim. We Wrocławiu-Starachowicach znajdzie się baza logistyczna, w Łasku baza powietrznych statków bezzałogowych a w Lublińcu obiekt dla sił specjalnych.

d3etwc3

Zobacz też: HIMARS dla Polski. Nowa broń dalekiego zasięgu za 2,5 mld zł

Punktem rozmowy podczas spotkania Duda-Trump były też wizy dla Polaków do Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA poinformował, że wraz z ambasador w Polsce Georgette Mosbacher pracowali nad obniżeniem ilości odrzuconych wniosków do wartości poniżej 3 proc. Dzięki temu Polska może być wciągnięta na listę krajów, których obywatele nie potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych. Całkowite ich zniesienie może nastąpić w przyszłym roku.

d3etwc3

Podziel się opinią

Share

d3etwc3

d3etwc3
Więcej tematów