Święto Niepodległości 11 listopada. Asystent Google poda ci sto powodów, za które najbardziej lubi Polskę

Święto Niepodległości 11 listopada to doskonała okazja, żeby zastanowić się, za co najbardziej lubimy Polskę. Za kiszone ogórki, Wiedźmina, kopalne soli w Wieliczce… to rzeczy, o których wspomina Asystent Google. Zresztą zapytajcie go sami.

Święto Niepodległości 11 listopada. Asystent Google poda ci sto powodów, za które najbardziej lubi Polskę
Źródło zdjęć: © WP.PL

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada Google wyposażyło swojego Asystenta w specjalną funkcję – kiedy zapytamy go o to, co najbardziej lubi w Polsce, wymieni nam listę stu rzeczy, które są według niego najbardziej godne uznania.

Na liście Asystenta Google znajdują się m.in. bociany, pierniki Toruńskie, żużel, Krupówki, ułańska fantazja, itd. Dodatkowo część z nich Asystent podaje nam w rymowanej, zabawnej formie.

Żeby sprawdzić samemu co Asystent Google ma do powiedzenia wystarczy po uruchomieniu aplikacji powiedzieć "Ok Google", a potem zapytać "Co najbardziej lubisz w Polsce". Asystent wtedy wymieni nam kilka przykładowych rzeczy i zapyta, czy ma mówić dalej. Jeśli powiemy "tak", powie nam resztę swojego top 100.

Obraz
© Materiały prasowe

Święto Niepodległości 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości to coroczne państwowe święto, ustanowione dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polską po 123 latach zaborów.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę nie stało się jednego konkretnego dnia, ale 11 listopada został wybrany, jako symbol tego wydarzenia. Stało się to w związku z datą zakończenia I wojny światowej (rozejm w Compiègne 11 listopada 1918) i przybyciu dzień wcześniej Józefa Piłsudskiego do Warszawy.

Święto Niepodległości 11 listopada – od kiedy świętujemy?

Święto Niepodległości 11 listopada stało się oficjalnym świętem państwowym 23 kwietnia 1937 roku, mocą ustawy wprowadzonej tego dnia. Obchodzone było jednak w okolicach tej daty już od 1919 roku.

Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 jawne obchodzenie polskich świąt było niemożliwe. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku, Święto Niepodległości 11 listopada zniesiono i wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN. Przywrócono je dopiero ustawą z 15 lutego 1989 r.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)