Święto Konstytucji 3 maja. Obchody w cieniu koronawirusa

Święto Konstytucji 3 maja. Obchody w cieniu koronawirusa

Święto Konstytucji 3 maja. Obchody w cieniu koronawirusa
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Modzelewska
03.05.2020 13:31

W tym roku Święto 3 maja wygląda zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja jest celebrowana z uwzględnieniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa, które wprowadzono ze względu na pandemię COVID-19.

W tym roku przypada 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów, która jest pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej). Ze względu na panującą pandemię koronawirusa obchody tego święta wyglądają zupełnie inaczej.

Święto Konstytucji 3 maja

Uroczystości rozpoczęły się o 10 rano. Prezydent Andrzej Duda wraz ze swoją żoną wzięli udział w Mszy Świętej w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Następnie udali się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie od południa trwa uroczystość wręczania odznaczeń państwowych.

To właśnie w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wygłosi specjalne orędzie, które zastąpi tradycyjne uroczystości na Placu Zamkowym. Część obchodów Święta 3 maja można oglądać w internecie np. na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Święto 3 maja. Dzień wolny od pracy

Święto Konstytucji 3 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku przypada w niedzielę, co oznacza, że nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy dzień wolny przysługuje, jeśli święto wypada w sobotę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)