Światowy Dzień Backupu - zrobiłeś kopię bezpieczeństwa?

Światowy Dzień Backupu - zrobiłeś kopię bezpieczeństwa?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.03.2012 13:07, aktual.: 29.03.2012 14:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przypadający na 31 marca Światowy Dzień Backupu jest nie tylko wezwaniem do działania, ale ma nam uświadomić, jak wiele osobistych danych i wspomnień przechowujemy obecnie w postaci cyfrowej, a także jak wiele możemy bezpowrotnie utracić. Tuż przed World Backup Day producent dysków twardych - firma WD - udziela pięciu przydatnych porad dotyczących tego ważkiego tematu.

Według statystyk GUS za 201. rok, wśród grupy badanych w przedziale wieku 16-74 lat korzystających kiedykolwiek z Internetu, zaledwie 9,2 % badanych regularnie i często wykonuje kopie zapasowe swoich danych, 22,4 % robi to sporadycznie i dość nieregularnie, a ponad 17 % badanych nigdy lub prawie nigdy nie archiwizuje swoich danych. Pozostała część badanych (ok.13 %) uznała, iż temat ich nie dotyczy, gdyż nie przechowują oni ważnych plików na swoim komputerze.

W przeciwieństwie do płyt CD lub DVD, dyski twarde z oprogramowaniem do automatycznego tworzenia kopii zapasowych stanowią niedrogie, wygodne, niezawodne, bezpieczne, a także szybkie rozwiązanie do zabezpieczenia danych.

Czy masz swój plan B?

Kwiecień, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, to czas, kiedy dyski naszych komputerów są atakowane częściej niż zwykle. Wg. Kasperski Lab w kwietniu 201. na komputerach użytkowników wykryto i zneutralizowano prawie 190 milionów szkodliwych programów i zablokowano ponad 220 milionów ataków sieciowych. Dane te dotyczą dysków chronionych przez produkty Kaspersky Lab, a co z resztą komputerów? Najnowsze wirusy są coraz inteligentniejsze, a ich twórcy coraz zuchwalsi i niebezpieczni. Firma WD przedstawia pięć rad, które pomogą stworzysz efektywne rozwiązanie problemu utraty danych i tworzenia kopii zapasowych:

1. Nie czekaj, aż będzie za późno – zdobądź zewnętrzny napęd na dane.
Zewnętrzne dyski twarde zapewniają więcej pojemności, za mniejsze pieniądze, w porównaniu do kluczy USB i płyt CD/CDRW.

2. Korzystaj z oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych.
Nie polegaj na ręcznych metodach tworzeni kopii –. pamięć jest zawodna! Skorzystaj ze specjalnego oprogramowania, które będzie pamiętać o tworzeniu kopii za ciebie. Podczas ręcznego tworzenia kopii zapasowych łatwo o pomyłkę lub pominięcie czegoś ważnego. Prosty w obsłudze program automatycznie i niezawodnie utworzy kopię zapasowych ważnych danych, jak również zachowa dziennik wszystkich operacji i poinformuje o wszelkich zaistniałych problemach.

3. Przechowuj kopie w różnych miejscach... zrób kopię zapasową kopii zapasowej!
W przypadku najważniejszych plików warto zrobić dwie oddzielne kopie zapasowe. Jeśli rozmieścisz je na różnych urządzeniach, znacznie zmniejszysz ryzyko utracenia najważniejszych danych. Pamiętaj, że przenoszenie ważnych plików z komputera na zewnętrzny dysk twardy nie jest równoznaczne z tworzeniem kopii zapasowej –. w ten sposób przenosisz jedynie dane do zewnętrznego magazynu, który nadal może ulec zniszczeniu lub zostać skradziony.

4. Korzystaj z osobistych usług chmury
Zachowaj spokój ducha wiedząc, że twoje dane są bezpieczne w osobistej domowej chmurze. Wystarczy podłączyć do domowej sieci dysk twardy typu NAS, aby bezpiecznie, w jednym miejscu przechowywać materiały z wielu komputerów i urządzeń DNLA. Sieciowy dysk zewnętrzny podłączony w domu lub w biurze pozwala również na zdalny dostęp do zapisanym na nich danych z urządzenia przenośnego, np. z iPhone'a, iPada lub telefonu bądź tabletu z systemem Android.

5. Przetestuj plan kopii zapasowych!
Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych będzie zapisywać w dzienniku wszelkie informacje o błędach związanych z zapisem danych. Sprawdź, czy wszystko jest w porządku –. być może system przegapił tę jedyną fotografię, której nigdy nie zrobisz ponownie. Zagrożeń dla naszych danych jest sporo: awarie sprzętu, kradzieże, wirusy i błędy w oprogramowaniu, klęski żywiołowe i wypadki losowe. NIGDY nie przechowuj swoich plików tylko w jednym miejscu, ZAWSZE miej kopie zapasową.

"_ Wiele osób nie pamięta o regularnym tworzeniu kopii zapasowych. Dlatego stworzyliśmy specjalne oprogramowanie, które robi to automatycznie – WD SmartWare. Jest ono dołączane do naszych zewnętrznych dysków twardych My Passport i My Book. Użytkownicy naszych produktów nie muszą polegać wyłącznie na własnej pamięci. Dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak szyfrowanie sprzętowe i ochrona danych hasłem, osobiste dane pozostaną bezpieczne. Tworzenie kopii zapasowych na zewnętrznych dyskach twardych powinno być zadaniem obowiązkowym – tak, jak mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie _", mówi Paweł Pilarski, Branded Sales Manager w Western Digital.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)